Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-01-2021 16:48   Güncelleme : 09-01-2021 16:48

Bitcoin Neden Yükseliyor? Ethereum neden artıyor? Bitcoin, Altcoin yükselir mi, düşer mi, ne olur? 9 Ocak 2021 1 BTC Kaç TL, Dolar?

BITCOIN (BTC), amiral gemisi kripto bugün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla yukarı yönlü yörüngesini sürdürüyor. Bu, bazılarının BTC'nin fiyat artışına devam edip etmeyeceğini sormasına neden oldu. Bitcoin yükselmeye devam edecek mi ve BTC neden yükseliyor?

Bitcoin Neden Yükseliyor? Ethereum neden artıyor? Bitcoin, Altcoin yükselir mi, düşer mi, ne olur? 9 Ocak 2021 1 BTC Kaç TL, Dolar?

Kayseritempo.org - Bitcoin Neden Yükseliyor? Ethereum neden artıyor? Bitcoin, Altcoin yükselir mi, düşer mi, ne olur? 9 Ocak 2021 1 BTC Kaç TL, Dolar? Bitcoin'in fiyatları , ilk kez 20.000 $ 'ı kırdıktan sonra bir aydan kısa bir süre içinde 40.000 $' ın üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı . Görünüşte Ekim ayında başlayan en son rallinin başlangıcından bu yana, değeri dört kat arttı. Yani hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar için veya bir sonraki Zoom partinizde kripto para birimi uzmanı olmak istiyorsanız, şunu sormanız doğaldır: Fiyatlar neden yükseliyor ve Bitcoin düşecek?

Bitcoin, sadece 12 yıl önce yeni bir tür elektronik ödeme sistemi olarak icat edildi ve hiçbir kişinin, şirketin veya hükümetin kontrol edemeyeceği İnternet tabanlı bir bilgi işlem ağının üzerine inşa edildi. Gerçek şu ki, Bitcoin kripto para biriminin alım satım geçmişi o kadar kısa ki, varlığa değer biçme yöntemleri hala büyük ölçüde denenmemiş, kimse şimdi veya gelecekte neye değer olacağını gerçekten bilmiyor. Bu, dijital varlık yatırımcılarının ve hatta Wall Street analistlerinin 50.000 $ ile 400.000 $ arasında değişen fiyat tahminleri yapmasını engellemedi.

CoinDesk'in raporlamasına göre, Bitcoin fiyatlarının son zamanlarda yükselişinin birkaç önemli nedeni:

Kurumsal alıcılardan gelen talep, çoğu Bitcoin'i enflasyona karşı bir koruma olarak görüyor

Kripto para birimi, enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor çünkü ağın orijinal programlaması altında sadece 21 milyon bitcoin oluşturulabilir; Bu nedenle, daha fazla para basmak için bir komite oylamasına dayanarak karar verebilen Merkez Bankası gibi merkez bankaları ile bir tezat var. Tudor Investment ve Guggenheim Partners dahil olmak üzere büyük varlık yöneticileri , Chicago merkezli CME borsasındaki vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak bitcoin alımlarını açıkladı veya fiyatlara bahis oynadılar. Morgan Stanley gibi eski hat Wall Street firmaları bile yükseliş açıklamalarına ağırlık verdi. Son zamanlarda en büyük ABD bankası olan JPMorgan Chase'deki analistleruzun vadede 146.000 dolarlık bir fiyat öngördü .

Dolarının düşüşü
Doların, euro ve Japon yeni gibi büyük dünya para birimleri karşısındaki değerinin bir göstergesi olan ABD Doları Endeksi, 2020'de% 6,8 düştü ve 2021'de tekrar düştü. Bu, kripto para biriminin fiyatı çoğunlukla ABD doları cinsinden olduğundan Bitcoin için önemli. Doların düşüşünün olası nedenleri arasında, ABD Merkez Bankası'nın 108 yıllık tarihinde önceden yaratılan miktarın yaklaşık dörtte üçü olan , Federal Rezerv'in geçen yıl 3 trilyon dolarlık para basımı sayılabilir . Çarşamba günü ABD Başkenti'ne saldıran protestocuların görüntüleri muhtemelen Amerika'nın küresel sahnedeki liderlik rolünü parlatmadı ve şimdi birçok ekonomist, Demokratik kontrollü bir hükümet altında büyük harcama planlarını tahmin ediyor.yeni teşvik faturalarına yol açacak ve potansiyel olarak hükümet bütçe açıklarını önümüzdeki yıllarda aşacak. Bu ekstra maliyetlerin çoğu, ek Fed para basımı yoluyla finanse edilebilir.

Perakende alımlar
Pek çok kişi bitcoin fiyatları üzerine spekülasyon yapıyor ve geçen yıl PayPal gibi büyük hizmetlerin satın alımlara olanak sağlamasıyla Bitcoin satın almak giderek daha kolay hale geldi . Dijital varlık firması ByteTree'nin analistleri, bu hafta blok zinciri verilerinin, en son ABD koronavirüs acil yardım paketinde gönderilen Amerikan teşvik çekleriyle aynı miktar olan 600 $ tutarında yüksek bir bitcoin alım konsantrasyonu gösterdiğini belirtti.

Bu en son rekor kıran yüksek, BTC'nin şu anda yaklaşık 650 milyar $ [476 milyar £] piyasa değerine sahip olduğu anlamına geliyor, bu da dijital para biriminin Visa ve Mastercard'dan daha değerli olduğu anlamına geliyor. Aralık ayından bu yana Bitcoin için tüm zamanların en yüksek üçüncü fiyatı, boğa piyasasının açık bir işaretidir Luno CEO'su Marcus Swanepoel Uzmanlar, bitcoin'in Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik belirsizlikten kaynaklanan son önemli kurumsal yatırımlardan fayda sağladığına inanıyor.