BES nedir? BES Mecburimi?

85793-kurtarıldı
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bildiğimiz gibi 7.12.2018 tarihinde yürürlüğe giren Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dâhil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile işverenlerin zorunlu bireysel emeklilik süreçlerinde dikkat etmesi gereken noktalar bildirilmişti.

Bu noktalara göre işverenlerin 2021 yılı itibariyle otomatik bireysel emeklilik planları ile ilgili birtakım yükümlülükleri olabilecektir. (Daha önce Zorunlu Bireysel Emeklilik – otomatik katılım kapsamına giren işverenler için herhangi bir ek işleme gerek yoktur, Bu işverenler halihazırdaki Zorunlu Bireysel Emeklilik – otomatik katılım planlarına devam edeceklerdir)

Çalışan Sayısı Tespiti

İşverenler 2020 yılı için çalışan sayısı tespitine dikkat etmelidirler. Çalışan sayısının tespitinde çalışanların plana dahil edilmesi gereken 2021 yılı öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) iletilmesi gereken en son Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde (Kasım 2020 Beyannamesi) veya işyeri bildirgesinde yer alan çalışan sayısına dikkat edilmelidir. Bu sayı 5 veya üzerindeyse tüm çalışanlar 2021 yılı itibariyle otomatik katılım sistemine dahil edilmelidirler. (Daha önce Zorunlu Bireysel Emeklilik – otomatik katılım kapsamına giren işverenler için herhangi bir ek işleme gerek yoktur, Bu işverenler halihazırdaki Zorunlu Bireysel Emeklilik – otomatik katılım planlarına devam edeceklerdir)

Emeklilik Şirketinin Seçilmesi

İşveren olarak kapsama alınmanız gereken tarihi belirledikten sonra emeklilik şirketinizi seçmeniz gerekmektedir.

Emeklilik Şirketi ile İletişim

Emeklilik şirketinin belirlenmesinin ardından şirket yetkilisiyle temasa geçilmesi gerekmektedir

Yapılan değişiklikler;

Zorunlu geri dönüş süresi 3 yıla uzatılmıştır. Buna göre, sisteme yeniden dâhil olma süreci 2020 yılında gerçekleşecek olup, Bakanlığın belirleyeceği esaslara göre her bir çalışan yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere sisteme yeniden dâhil edilecektir. Yani her bir çalışanın 2 yıl olan geri dönüş süresi 3 yıla uzatılmıştır.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!