Gündem
Giriş Tarihi : 29-08-2020 18:19   Güncelleme : 29-08-2020 18:37

Bellona Kayseri'den Arın'a destek

Bellona Kayseri Basketbol takımı, 5 yaşındaki Öykü Arın'a destek verdi. lösemi hastalığı nedir, tedavisi nedir. Nasıl Kök Hücre Bağışı yapılır

Bellona Kayseri'den Arın'a destek

Bellona Kayseri Basketbol takımı, 5 yaşındaki Lösemi hastası Arın için başlatılan kampanyaya destek vererek kök hücre bağışında bulunmaya davet etti.

25 gün önce lösemi tanısı konulan 5 yaşındaki minik Arın için başlatılan kampanyaya Bellona Kayseri Basketbol takımı coach ve oyuncuları destek verdi. Video çekerek kulübün Instagram hesabından paylaşan ve herkesi kök Hücre bağışı yapmaya davet eden sarı kırmızılılar, Arın'ın biran önce sağlığına kavuşması temennisinde bulundu.

5 yaşındaki Arın, Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Hematolojisi ve Onkolojisi Hastanesinde tedavi altında tutuluyor.

Lösemi hastalığı..
Kemik iliğinde bulunan kök hücrelerin çeşitli sebeplerden dolayı gelişiminin duraklaması ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu oluşan kan kanseri öncelikli olarak kemik iliğini ve daha sonrada tüm organları ele geçirir. Kemik iliği alyuvar, akyuvar ve platelet gibi kan hücrelerinin ve lenfositlerin yapıldığı süngerimsi bir dokudur. İkiye ayrılan lösemi, hızlı seyreden ve kısa süre içerisinde klinik bulgu ve belirtiler veren lösemi çeşidine akut, yavaş ilerleyen ve uzun yıllar içinde gelişen lösemi çeşidi ise kronik lösemi denilir. İki çeşit lösemi türü de beyaz kan hücresinin çeşidine göre iki kola ayrılır. Beyaz kan hücresi myelosit ise miyelogenöz lösemi, lenfosit ise lenfoblastik lösemi olarak nitelendirilir. Bu lösemi çeşitlerine ek olarak çok daha az görülen juvenil miyelomonositik lösemi, kronik miyelomonositik lösemi ve tüylü hücre lösemisi gibi farklı lösemi çeşitleri de vardır.

Belirtileri..
Yetişkin ve 50 yaş üstü bireylerde kansızlığa bağlı olarak gelişen halsizlik, solgunluk, çabuk yorulma ve nefes darlığı, enfeksiyonlar ve bu enfeksiyonların neden olduğu burun, diş ve diş eti kanamaları, cilt altında beklenmedik kanamalar, morarmalar, cilt üzerinde toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı döküntüler, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, tedavi ile kontrol altına alınamayan ateşli enfeksiyonlar, kemik ağrıları, boyun ve koltuk altı lenf bezlerinde, diş etlerinde ve karında şişlikler belirtiler olarak görülür. Çocuklarda yaygın olarak görülen belirtilerde ise, solgun bir cilt rengi, iştahsızlık ve buna bağlı olarak gelişen hızlı kilo kaybı, uzun süren ateşli enfeksiyonlar, vücutta morluklar ya da bezeler oluşması, karında şişlik, eklem ağrıları olarak ortaya çıkar. 

Tanı ve tedavi..
Tam kan sayımı ile kanda kanser belirtileri saptanarak, kanda blast adı verilen kanser hücrelerinin artışına bağlı olarak lösemi tanısı konur. Kemik iliğinden alınan biyopsi ise kemik iliğinin kanser hücreleri ile tutulup tutulmadığını öğrenilerek, lösemi türü belirlenir. İlk akla gelen yöntem olan kemoterapi uygulanır ve 24 ay sürer.  Kontrol altına alınamayan hastalarda ise en etkili tedavi yöntemi kemik iliği naklidir. Kök hücre bağışı olarak da bilinen kemik iliği nakli doku uyumu sağlayan kişilerden alınmaktadır. 

Kök Hücre Bağışı..
Kök hücre bağışı yapabilmeniz için 18-50 yaş aralığında olmanız ve Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz hastalığı geçirmemiş, kanser ve HIV tanısı konulmamış olması gerekiyor. Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer bağışı kabul ederseniz, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylamanız sizden istenir. Ardından kan grubunuzun belirlenmesi, enfeksiyon hastalıkları açısından test edilmesi ve doku tipleme testlerinin yapılabilmesi için 3 tüp kan örneği alınır.

* Periferik Kök Hücre Toplama Yöntemi 
Bağışçının periferik kanından toplanan kök hücrenin hastaya nakledilmesini içeren bir tedavi yöntemidir. En sık tercih edilen yöntem olup, bağış için damar yapınızın uygunluğunun değerlendirilmesi gerekmektedir. G-CSF (Granülosit Koloni Uyarıcı Faktör) bağışçının deri altına 4-5 gün boyunca günde iki kez enjekte edilir. G-CSF enjeksiyonuna başladıktan sonraki 4. ya da 5.günde, kanda kök hücreler artmaya başlar. Bu bağış esnasında kolunuzdan steril bir iğne yardımı ile alınan kan, aferez cihazında ilerler ve bu cihazda 4-5 saatlik bir aferez prosedürü sonunda kök hücrelerin diğer kan bileşenlerinden ayrılması sağlanır. Bu kök hücresi ayrılmış kan, diğer kolunuzdan tekrar vücudunuza verilir.

* Kemik İliği Toplanması
Bu işlemi tercih eden bağışçıdan; işlemden yaklaşık 1 hafta önce 1 ünite kan alınarak, tekrar kendine verilmek üzere saklanır. Gerekli sağlık kontrolleri ve genel anestezi alıp alamayacağına ilişkin tetkikler yapılıp, hastaneye yatışı gerçekleştirilir. Bu işlemde 1 veya 2 saat kadar genel anestezi alınır. Anestezi verildikten sonra doktor, cilt üzerinden küçük bir kesi (dikiş atılmasına gerek olmayan) açarak özel bir iğne yardımı ile kalça kemiğinizin arkasına (pelvis kemiği) ilerler.