Gündem
Giriş Tarihi : 11-05-2020 19:12   Güncelleme : 11-05-2020 19:59

Bayramda sokağa çıkma yasağı...

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı döneminde sokağa çıkma yasağı uygulaması olacak mı. Cumhurbaşkanı canlı yayında açıkladı.

Bayramda sokağa çıkma yasağı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalar yaptı. Toplantı sonrasında Coronavirüs salgınından ötürü yaşanan sıkıntılar ve bu sıkıntıların aşılması adına yapılan çalışmalardan sözeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bizbize Yeteriz Türkiye bağış kampanyasında 2 milyar TL civarında bağış toplandığını ifade ederek 18-19 Mayıs günü sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını da dile getirdi. 

"Eskiye dönüş yok"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında "Bu küresel salgına karşı 83 milyon hep birlikte başarıyla mücadele veriyoruz. Kurallara riayet ederek gösterdikleri sabırdan ötürü vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Bazı kısıtlamaları kontrollü şekilde azaltmaya başlıyoruz. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hayatımızı belirli kurallara riayet ederek devam ettirmek zorunda olduğumuz yeni bir döneme giriyoruz. Bu virüsü tamamen yoketmenin zaman alacağı aşikar. Uzunca bir süre hayatımızda maske ve fiziki mesafeyi bulunduracağız. Hayatımızı 10 Mart öncesine dönüş olarak algılamayalım. Zaruri işi olmadan sokağa çıkanlar, gereksiz kalabalık oluşturanlar kendi elleriyle virüsü besliyorlar. Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmamalıyız. Fiziki mesafeyi koruyacağız, kalabalık yerlerden uzak tutup hayatı sadeleştireceğiz. Ellerimizi sık sık yıkayacağız. Esnafımıza ve çalışanlarımıza, ekmeklerini kazanabilecekleri, evlerini geçindirebilecekleri şartları oluşturmaya çalışıyoruz. Mücbir sebebe dayalı olarak 6 ay süreyle ertelediğimiz SSK ve Bağkur ödemelerinin tutarı 40 Milyar civarında. Salgın sonrası siyasi ve ekonomik açıdan yeniden şekillenecek kürede ülkemizi avantajlı hale getirmek istiyoruz" dedi.

4 gün yasak var
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "65 yaş üstü vatandaşımıza 10 Mayıs günü 4 saat boyunca dışarı çıkmalarına izin verdik ve kurallara riayet ettiklerini görmek bize memmuniyet verdi. Bu Çarşamba günü de 0-14 yaş grubu çocuklarımız için, Cuma günü de 15-20 yaş grubu arası aynı imkandan yararlanacak. Bu uygulamayı önümüzdeki haftalarda da sürdürmek istiyoruz. 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde Sokağa Çıkma sınırlandırılması uygulanacaktır. Bakkal, Kasap, Manav, Fırınlar bu 4 gün içerisinde saat 10:00 ile 16:00 arasında satış yapabilecek, evlere servis yapabilecek. Yaşlılarımız 17 Mayıs günü, 20 yaş altı gençlerimiz 20 Mayıs ve 22 Mayıs günü iki grup halinde sokağa çıkmayı sürdürecek. 9 ilimiz için daha şehirlerarası giriş çıkış yasağını kaldırıyoruz. Bugün itibariyle Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Hahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerimiz için giriş çıkış yasağı kaldırılıyor" açıklaması yaptı.