Futbol
Giriş Tarihi : 29-07-2020 13:16   Güncelleme : 29-07-2020 18:37

Bayram Müjdesi. Küme düşme yok

Türkiye Futbol Federasyonu kararını verdi. Yeni Malatyaspor, Kayserispor ve Ankaragücü için küme düşme kaldırıldı. Süper Lig 21 takımla oynanacak

Bayram Müjdesi. Küme düşme yok

Türk futbolunda tarihi bir gün yaşandı. Geride kalan hafta oynanan maçlar sonrasında Süper Lig 2019-2020 futbol sezonu nihayetlenmişti. Medipol Başakşehir'in şampiyon olduğu sezonda Yeni Malatyaspor, Hes Kablo Kayserispor ve Ankaragücü takımları ise küme düşen ekipler olmuştu. Kulüpler Birliği Vakfı'nın "Küme düşme kaldırılsın. Lig 21 takımla oynansın" şeklindeki tavsiye kararı üzerine Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) radikal bir karar alarak, tavsiye kararını benimsedi.

Küme düşme yok
Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı üyelerinin aldığı tavsiye kararının, Türkiye Futbol Federasyonu'na iletilmesi ile harekete geçen TFF yetkilileri, Süper Lig 2019-2020 futbol sezonunda küme düşmenin kaldırılması kararı aldı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve kurmaylarının, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler neticesinde nihai karar verildi. Türkiye Futbol Federasyonu, Pandemi sürecinden ötürü Türk futbolunun olumsuz etkilenmesinden ötürü yaşanan mağduriyeti giderken adına bu sezon geçerli olmak suretiyle Süper Lig'de küme düşmeyi kaldırdı. Yeni Malatyaspor, Hes Kablo Kayserispor ve Ankaragücü takımları yeni sezonda da Süper Lig takımları arasında yerini alacak.

Resmi açıklama
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, basın toplantısı düzenleyerek alınan kararı kamuoyu ile paylaştı. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil'in de katıldığı toplantıda konuşan TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Yönetim Kurulu toplantımızda Kulüpler Birliği Vakfı'nın tavsiye kararını değerlendirdik. Oy birliği alınan karar neticesinde Süper Lig, TFF 1.Lig, TFF 2.Lig ve TFF 3.Liglerde düşme olmayacaktır. 2020-2021 sezonunda 21 takımla oynanacaktır. Önümüzdeki sezon sonunda 4 takım ligden düşecek ve şimdilik olmak kaydıyla önümüzdeki sezon 20 takım ile oynanmaya devam edilecektir" cümleleri kurdu.

21 takımlı lig
TFF'nin kararına istinaden; Süper Lig 2020-2021 futbol sezonu 21 takımla oynanacak. Sezon sonunda 4 takım küme düşecek ve alt ligden ise 3 takım önümüzdeki sezon Süper Lig'e yükselecek. Böylece Süper Lig, 2021-2022 sezonundan itibaren 20 takımla oynanacak.