Batı Nil virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? Batı Nil virüsü tedavisi nedir, ölüm oranı kaçtır?

featured

Kayseritempo.org – Batı Nil virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? Batı Nil virüsü tedavisi nedir, ölüm oranı kaçtır? İlk kez 1937 yılında Uganda’da tanımlanan Batı Nil virüsü, yıllar içinde dünya geneline yayılmaya devam eden bir arbovirüs enfeksiyonu oluyor. Çoğunlukla Culex türü sivrisineklerin ısırması ile enfekte olan hastalık, genellikle Haziran ve Eylül ayları arasında yaygınlaşır. Hastalığın dünya genelinde hızla yayılmasının nedeni, virüsü taşıyan sivrisineklerin farklı kanatlı hayvan türlerini de sokarak enfekte etmesi ile oluyor. Uzun mesafeler boyunca uçan enfekte olmuş pek çok kuş türü, hastalığın kıtalar arasında yayılmasında etkin rol alıyor. Afrika ve Asya Kıtalarında sıklıkla karşı karşıya gelinen Batı Nil Virüsü, son yıllarda Avrupa ve Amerika kıtalarında da rastlanmaya başlanmıştır.

Toplum sağlığını etkileyen enfeksiyon, ülkemizde mevsimsel şekilde, özellikle kuşların göç yolları üzerinde yer alan bölgelerde görülüyor. İnsanların yanı sıra pek çok memeli hayvan türüne de kolayca enfekte olabilen arbovirüs grubunda yer alan ve nörotropik özelliğe sahip Batı Nil Virüsü, insanların santral sinir sistemini etkileyerek menenjit, ensefalit ve ataksi gibi pek çok nörolojik hastalığa sebebiyet verebilir. Yüksek ateş, uyuşma, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ishal ve gastrointestinal semptomlar gibi pek çok belirtinin eşlik ettiği hastalık, bazı durumlarda ölümcül tehlike taşıyabiliyor.

Batı nil virüsü nedir?

Ana kaynağın vahşi kuşlar olduğu bilinen Batı Nil Virüsü, sivrisinek sokması ile bulaşan bir tür viral enfeksiyon olarak bilinir. Culex cinsi sivrisineklerin sokması ile insanlara bulaşan hastalık, kişiden kişiye direkt olarak enfekte olmaz. Kirli sularda, foseptiklerde üreyen bu türe ait sivrisinekler geceleri kan ile besin toplar. Ülkemizde de var olduğu bilinen Culex türü sivrisineklerin enfekte ettiği virüs özellikle atlar ve insanlar üzerinde etki gösterir. Potansiyel olarak insan yaşamını tehdit eden Batı Nil Enfeksiyonu, pek çok nörolojik semptoma sebebi olur. Tek zincirli bir tür RNA virüsü olan Batı Nil Virüsü, dünya çapında farklı zamanlarda pek çok ülkede ani salgılara sebebiyet vermiştir. Dış ortama dayanıklılığı bulunmayan virüsün insana bulaşması ancak sivrisinek ısırığı ile mümkün olur. Ancak ender olarak, kan transfüzyonu ve organ nakli ile bulaştığı da gözlenmiştir. Doğum sırasında ya da emzirme ile anneden bebeğe geçtiği de biliniyor. Son konak olan insanlara bulaşan virüsün inkübasyon periyodu ya da farklı bir deyişle kuluçka süresi 2 ila 15 gün kadar oluyor. Pek çok vakada hafif şiddette seyreden Batı Nil Enfeksiyonu, bazı vakalarda asemptomatik ilerleyebilir, yani hiçbir belirti göstermeyebilir. 50 yaş ve üzeri kişilerde hastalığın seyri çok daha hızlı ve etkili oluyor.

Batı nil virüsü belirtileri nelerdir?

Kişinin hastalık taşıyan sivrisinek tarafından ısırılmasının sonrasında virüsün ilk belirtilerini göstermesi yaklaşık olarak 2 ila 15 gün süre zarfında oluyor. Enfeksiyon, kuluçka süresinin ardından farklı klinik bulgulara sebebiyet verir. Bazı vakalar hiçbir belirti göstermezken bazıları yatarak tedavi gerektirecek ve hatta ölüme yol açacak kadar ciddi seyirde ilerleyebilir. Batı Nil Virüsü’ne bağlı olarak gelişen hastalıkta çoğu zaman ilk görülen belirti baş ağrısı olur. Çoğunlukla grip benzeri semptomlarla ortaya çıkan Batı Nil Virüsü belirtileri arasında baş ve sırt ağrısı, ani yüksek ateş, hâlsizlik, mide bulantısı, kusma, ishal, kaslarda güçsüzlük, deride kızarıklık ve lenfadenopati olarak bilinen lenf bezlerinin aşırı şekilde şişmesi gibi semptomlar bulunur. İleri vakalarda ise semptomlar arasında, santral sinir sistemi tutulumuna bağlı olarak uyuşukluk, boynu dik tutamama, zihin bulanıklığı, kas seyirmesi ve dışarıdan görülecek şekilde titreme, koma, konvülsiyon olarak bilinen geçici nörolojik işlev bozuklukları, menenjit, ensefalit, ataksi ve felç de olabiliyor. Özellikle 0-18 yaş arası çocukların cilt yüzeylerinde benekli kabartı ve döküntüler de sıklıkla görülmektedir. Ciddi enfeksiyonlar miyokardit olarak bilinen kalp kasının iltihaplanması, pankreatit yani pankreasın iltihaplanması ve hepatit ile sonuç verebiliyor.

Yapılan çalışmalar ışığında, Batı Nil Virüsü ile enfekte olan kişilerde hastalığın %80 oranında belirti göstermediği ifade edilebilir. Hastalığın varlığına dair belirti gösteren %20’lik dilimde yer alan semptomatik vakaların %90’ında ise Batı Nil Ateşi olarak bilinen yüksek ateşe rastlanır. Sinir sistemi tutulumu ise toplam semptomatik vakaların %10’unda görülür. Batı Nil Virüsü’ne bağlı olarak görülen sinir sistemi tutulumu sonucunda Batı Nil Nöro İnvaziv Hastalık (BNNI) olarak tanımlanan hastalık ilerler. BNNI’nın yaklaşık %65’i ensefalit, %30’u menenjit ve geriye kalan %5’lik kesim ise akut flask paralizi olarak tanımlanan felç türü ile devam eder. Tüm Batı Nil Virüsü vakalarının %1’i menenjit, ensefalit ve felç gibi ile neticelenir. Ensefalit ile sonuçlanan vakaların ise yaklaşık %20’si ölümle sonuçlanırken bu oran felç vakalarında %10 ile %50 arasında yer alır. Ensefalite bağlı olarak hastalarda uykusuzluk, kas zayıflığı, bilinç bulanıklığı, depresyon, baş ağrısı şikayetleri uzun süre devam eder. Bazı hastalarda kalıcı bilişsel ve nörolojik hasarlar oluşabiliyor.

Batı nil virüsü’nden nasıl korunulur?

Batı Nil Virüsü’nün neden olduğu enfeksiyonun bulaşma şekli sivrisinek ısırığı oluyor ve bundan dolayı, ısırıkları engellemek ve ilaçlama son derece önem taşır. Yurt dışı seyahatleri öncesi, hastalık salgınlarını kontrol etmek, gerekli ise böcek kovucu ilaçlar kullanmak, sivrisinek ısırıklarını engelleyeceğinden etkili bir yöntem olur. Sivrisineklerin geceleri beslendiğini göz önünde bulundurularak, riskli bölgelerde uzun kollu kıyafetler giymek, kapı ve pencereleri açmak yerine klima kullanmak ve sulak alanlardan uzak durmak da olası sivrisinek ısırıklarını engellemek için etkin yöntemlerin başında geliyor. Ayrıca riskli bölgelere yapılan seyahatler sonrasında kendinizi hâlsiz, yorgun ve hasta hissediyorsanız, sağlık kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!