Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-09-2020 20:51   Güncelleme : 11-09-2020 20:52

Bankalara borcu olanlar çok üzülecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan müdahaleler ile bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında rekor yükseliş yaşandı. Bunun sonucunda neler olacağı merak konusu haline geldi işte o detaylar..

Bankalara borcu olanlar çok üzülecek

Bankalar tarafından konut kredisi yapılandırma müjdesi beklenmiş, vatandaş ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi yapılandırması beklediği için kredi borç transferi yapmamıştı. Ne yazık ki bankalara borcu olanlara kötü haber geldi. Bankaların kredi borç transferi faiz oranları bugün itibari ile bir kere daha yükseldi. Detaylar haberimizde...

Bankaların kredi faiz oranları ne yazık ki büyük bir hızla uçuşa geçti. Faiz indirimi yaparken işi ağırdan alan bankalar konu faiz yükseltmeye gelince üst üste faiz artışı yaparken ne yazık ki yaşanan yükseliş hem kredi yapılandırma umudu ile bekleyenleri üzdü, hem de beklemede kalanları borç transferi faiz oranlarında da mağdur etti.

Borç yapılandırması olacak mı
Konu hakkında daha ilk günden itibaren son derece sert bir tutumla kredi yapılandırma yapılmayacağı konusunda görüş bildiren kamu bankaları an itibari ile zaten faiz oranlarını da yükseltti. Bu nedenle kamu bankaları tarafından şu saatten sonra bir konut kredisi yapılandırması yapılması beklenmiyor. Şu anda zaten kamu bankalarında en düşük konut kredisi faiz oranı ikinci el de yüzde 0.99 olarak uygulanırken, hatırlanacağı üzere kamu bankaları bu oran üzerinden yapılandırma yapmışlardı. Daha önce bu oran üzerinden yapılandırma yapan vatandaşlara kamu bankaları tarafından sunulacak daha düşük oranlı bir teklif bulunmadığı için yapılandırma umudu tamamen bitmiş oldu. En uygun konut kredisi borç transferi faiz oranı rakamını sunan özel banka olan İş Bankası ne yazık ki faiz yükseltti. Yapılan güncelleme ile İş Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 0.89 seviyesinden önce yüzde 0.99 seviyesine ardından ise ikinci bir güncelleme ile yüzde 1.15 seviyesine çekilmiş oldu. Ne yazık ki düzenlenen konut kredisi borç transferi öncesinde faizler yükselmeden ING Bank tarafından yüzde 0.79 faiz oranı ile konut kredisi veriyordu. Yapılan güncelleme sonrasında ING Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.24 seviyesine kadar çıktı.

Faiz oranı uçuşa geçti
Düzenlenen kampanyalar kapsamında ING Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 0.79 seviyesine kadar çekilmiş, bu süreçte banka kredi borç transferi içinde vatandaşa yüzde 0.79 faiz oranı ile 60 ay vadeli borç transferi kredisi kullanma imkanı sunmuştu.  Ancak yapılan güncellemeler ile ihtiyaç kredisinde de faizler çıkışa geçti. ING Bank kredi borç transferi faiz oranı yüzde 1.14 seviyesine çekildi. QNB Finansbank borç transferi kredisi faiz oranı ise yüzde 0.89 seviyesinden yüzde 1,22 seviyesine kadar yükseltildi. Yüksek faiz oranları nedeni ile yapılandırma bekleyenlerin kredi borç transferi yapabileceği banka kalmazken borcunu ödeyemediği için ya da farklı bankalarda olan borçlarını tek bir bankada toplamak isteyenler için kredi borç transferi faiz oranlarındaki yükseliş ile maliyetler büyük oranda artmış oldu.  En düşük faiz oranı sunan banka borç transferi paketinde ING Bank olurken bankaların faiz oranlarında yaşanan yükselişin kredi paketlerine olan olumsuz etkisinin de sürmesi ve borç transferi faiz oranlarında ki yükselişin devam edeceği belirtiliyor.