08 NİSAN 2020 Çarşamba 17:06
Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 07-03-2020 14:42   Güncelleme : 07-03-2020 14:48

Bakan Varank Korona Virüs açıklaması yaptı

Korona Virüs ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklama yaptı. Korona Virüsünden korunmak için kullanılan medikal ilaç fiyatlarına dikkat çekildi

Bakan Varank Korona Virüs açıklaması yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kayseri'de katıldığı bir programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir otelde düzenlenen programa Bakan Varank'ın yanı sıra, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız, Mustafa Elitaş, İsmail Tamer, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve davetliler katıldı.

Yumurta küfesi..
Düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilaveti, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı. Programda bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye bölgesindeki zorluklarla her gün neredeyse yeni bir sınamayla baş etmek durumundadır. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Tarihimizin, inandığımız değerlerin, umut olduğumuz mazlumların yükü omuzlarımızda. Attığımız her adımın, aldığımız her kararın ülkemizde ve bölgemizde doğrudan sonuçlar olduğunun bilinciyle hükümet olarak hareket ediyoruz. Kayserililerinde çok iyi bildiği bir deyimle, sırtımızda yumurta küfesi taşıyoruz. O yüzden sorumluluğumuz gerçekten çok büyük. Yaşadığımız bu bölgede hem ülkemizi büyütmek hem kendi bağımsız politikalarımızı sürdürmek hem de ulusal güvenliğimizi teminat altına almak, inanın adeta ipin üstünde sırıkla yürümeye benziyor. Birçok Avrupa ülkesinin belki de on yıllarca karşılaşmayacağı problem ve krizlerle birkaç saat içerisinde biz ülke olarak karşılaşabiliyoruz. Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, sınırlarımız içerisinde verdiğimiz mücadeleler hepinizin malumudur. Şehitler veriyoruz, Rabbim hepsine rahmet etsin. Yaralılarımıza acil şifalar ihsan eylesin. Ödediğimiz bedeller ve yaşadığımız acılar elbette çok büyük ama verdiğimiz mücadeleyi milletimizin çok iyi gördüğünün de farkındayız. Ülkemizin güvenliğinden ödün vermeden, milletimizin refahını yükseltmek için çalışmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız gece gündüz demeden bu mücadeleyi bir fiil yürütüyor. Hükümetimizde hedefe kilitlenmiş bir şekilde çalışmalarına devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Karaborsaya müsade yok
Varank, korona virüsten dolayı dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini söyledi. Virüsün yayılmasının ardından medikal ürünlerin fiyatlarına yaşanan artışa değinen Bakan Varank, "Dünya zorlu bir süreçten geçiyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin birçoğu yapısal problemler ile karşı karşıya. Şimdi buna birde korona virüs salgını şeklinde yeni sınamalar ekleniyor. İşin insani boyutu bir tarafa, ekonomik etkileri de belirsizlikleri artırıyor. Biliyorsunuz ki Çin çok önemli global bir oyuncu. Küresel tüketimin 5’te 1’ini tek başına gerçekleştiriyor. Tedarik zincirlerine stratejik bir pozisyona sahip. Dolayısıyla Çin’deki bir daralma pek çok ülkeyi ciddi bir biçimde sarsabilir. Tedarik yetersizliğinden kaynaklanabilecek etkileri sürekli bakanlar olarak biz takip ediyoruz. Ham madde ve yarı mamul tedarikinde olası daralmalara karşı da yol haritalarımızı belirlemeye başladık. Bu manada sanayi odaları ve üreticilerle yakın irtibat halindeyiz. Koordinasyonu en üst seviyede tutmaya özen gösteriyoruz. Sanayicilerimizin de global piyasa dinamiklerini yakından takip etmesi gerekiyor. Elbette kamuoyunda da gündeme gelen işin sağlık ekipmanları boyutu da var. Medikal ve koruyucu malzemelerle ilgili olarak da yine biz üreticilerle koordinasyon halindeyiz. Türkiye’de ki ihtiyacın aslında kat kat üstünde bir kurulu kapasitemiz var. Üretimin önemli bir kısmını biz şuanda ihraç edebiliyoruz. Vatandaşlarımızın burada gönülleri müsterih olsun. Biz bu konuda bir karaborsa oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Aynı zamanda bu manada yurtdışından alınan ara mamullerin yerli üretimi içinde çalışmalarımızı hızlandırdık. Üreticiler ile AR-GE merkezlerini bir araya getiriyoruz. Böylece sahada kullanılabilen ve herkesin rahatlıkla erişebileceği daha düşük maliyetli ürünlerin önü de kısa bir süre sonra açılmış olacak. Sağlıktan ticarete, sanayiden turizme, ulaştırmadan milli eğitime dek tüm bakanlıklarımız bu konuda yek vücut olmuş durumdadır" diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA