Gündem
Giriş Tarihi : 13-08-2020 01:30   Güncelleme : 13-08-2020 01:30

Bakan Selçuk okulların açılması ile ilgili konuştu

Yeni tip Korona virüs salgını ile mücadele ederken veliler, eğitimciler ve öğrenciler, okulların açılış tarihiyle ilgili yapılan resmi açıklamalara odaklandı. 2020-2021 eğitim öğretim takvimi hakkında karar Bilim Kurulu toplantısı sonrası verildi.

Bakan Selçuk okulların açılması ile ilgili konuştu

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 önlemleri kapsamında Mart ayından itibaren ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitime geçilmiş ve okullar uzaktan eğitim sürecinde kapanmıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların uzaktan eğitim ile başlayacağını duyurdu.

Önce uzaktan sonra yüz yüze eğitim verilecek
2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrencilerin okulda bulunmasının olumsuz etkilerinin olacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimin uzaktan devam edeceğini açıkladı. Yüz yüze eğitime 21 Eylül'de kademeli olarak başlanacağı duyurularak, isteyen özel okulların 17 Ağustos'tan itibaren uzaktan eğitime başlayabileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Yüz yüze eğitimin en az 1 ay daha başlatılmaması " teklifine Bakan Selçuk kademeli olarak okulların açılmasını önerdi.

Gerekli önlemler alınarak eğitim verilecek
Yeni tip Korona virüsle mücadelede Mart ayından itibaren uzaktan eğitim sistemine geçen ilkokul, ortaokul ve liseler hakkında verilen kararla ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “2020-2021 Eğitim-Öğretim 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle okullar açılacak, 21 Eylül'de seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitim başlayacak. Uzaktan eğitim araçları EBA televizyon kanalları, öğretmenleriyle yaptıkları canlı dersler, EBA internetin içeriğindeki birtakım konulardan oluşuyor. Ayrıca hazırlanan destek materyalları ile öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Okullarımızı açtığımızda öğrencilerimize, öğretmenlerimize, personele, servis sürücülerine varana kadar herkesin sağlık durumları, test kodlarıyla takip altında olacak. Gerekli önlemler alınacak. Servislerde, okul bahçesi girişinde maske ve benzeri standartlar hususunda kılavuz çerçevesinde belirlenmişti. Öğrenci ve öğretmenlerimiz ve velilerimiz için rehber ve kılavuzlar hazırladık. Bunların ne şekilde uygulanacağının ayrıntısını da devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

2020-2021 eğitim öğretim takvimi açıklandı
81 ile gönderilen genelgeyle 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Çalışma takvimi açıklanmıştı. Takvime göre, eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020'de yapılacak, 22 Ocak 2021 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili ise 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak 5 Şubat 2021 Cuma günü sona erecek.