Apple İCloud Parolası Nasıl Sıfırlanır?

3043199_810x458-kurtarıldı
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple’ın çalıntı cihazların önüne geçmek için oluşturduğu iCloud kilidi, kullanıcıları en fazla panik eden olayların ilki oluyor. Özellikle ikinci el bir iPhone alırken ”iCloud kilitlidir, tablet niyetine kullanılabilir” şeklinde ifadeleri ile sıklıkla karşılaşıyoruz.

Unutulduğunda iPhone’u kullanılamaz hale getiren iCloud hesabının şifresini bazı durumlarda sıfırlayabilmeniz mümkündür. Ancak bunun da bazı tüyoları var. Peki iCloud şifre sıfırlama nasıl yapılır?

iCloud şifre sıfırlama işleminin nedenleri

İCloud kimliği ile Apple kimliği aslında iki farklı hesap olarak kullanıcıya sunuluyor. Apple kimliği, kullanıcıların Apple tarafından sunulan tüm servisleri kullanmasına olanak sağlayan bir kullanıcı hesabıdır. iCloud kimliği ise ayarladığınız cihazlarda verilerinizi senkronize etmek için yerleşik araçlara erişmenizi sağlayan bulut depolama hizmeti hesabıdır.

Tabii ki, burada kullanıcıların karıştırdığı konu ise, Apple kimliğini kullanarak iCloud hesabına giriş yapmalarıdır. Apple Kimliği, temelde hem iTunes hesabı hem de iCloud hesabının giriş bilgileridir. Ancak bazı durumlarda bu iki hesap farklı da olabilir.

Kullanıcıların iCloud hesaplarının şifresini sıfırlama isteğinin altında şüphesiz iCloud kilitli iPhone cihazlar yatıyor. Genellikle ikinci el iPhone’larda karşılaşılan bu durum, telefonun eski sahibinin iCloud hesabından çıkış yapmadan telefonu sıfırlaması sonucu oluşur. Bu nedenle telefon sıfırlandıktan sonra yine aynı iCloud hesabını girmeniz gerekir. Aksi takdirde cihazı farklı bir hesapta etkinleştirilemezveya iPhone‘umu Bul’u devre dışı bırakamazsınız. Bu da telefonun tamamen kilitlenmesine yol açar.

Bu nedenle kullanıcılar iCloud hesabının şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirmek istemektedir. iCloud hesabınının şifresini sıfırlamak mümkündür ancak bu sadece hesabın gerçek sahibi tarafındanyapılabilir. Yani sıfırlama işlemini başka birinin yapması mümkün değildir.

İCloud şifre sıfırlama işlemi:

1Apple Kimliği sayfasına gidin

2: Karşınıza çıkan sayfadan ekranın alt kısmında yer alan Apple Kimliğinizi veya parolanızı mı unuttunuz?  seçeneğine tıklayın

3: Ardından Apple kimliğinizi girin ve İleri sekmesine tıklayın.

4: Burada sistemde kayıtlı olan telefon numarasını girmenizi isteyecektir. Telefon numaranızı girin ve Devam sekmesine tıklayın,

5: Parolanızı sıfırlamak için karşınıza 3 adet seçenek çıkacaktır. Buradan eğer iCloud hesabınıza ve hiçbir Apple aygıtına erişiminiz yoksa Seçeneklerden hiçbirini kullanamıyor musunuz? seçeneğine tıklayın.

6: Burada kimliğinizi doğrulamak için birkaç güvenlik sorusu sorulacaktır. Bunun nedeni ise Apple’ın güvenliğiniz için bu hesabın size ait olduğunu doğrulamak amacıdır. Yine de devam seçeneğine tıklayın.

7: Telefon numaranıza bir kod gönderilecektir. Eğer kod geldiyse hemen girip devam seçeneğine tıklayın. Eğer bu numarayı artık kullanmıyorsanız,  Bu numarayı artık kullanmıyor musunuz?  sekmesine tıklayın.

8: Mail adresinize bir kod gönderilecektir. Gelen kodu girerek devam seçeneğine tıklayın. Eğer bu mail adresine artık erişiminiz yoksa  E‑posta adresi kullanılamıyor mu?  sekmesine tıklayın.

9: Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra Apple, bilgilerinizi değerlendirmek için sizden 1-2 günisteyecektir. Bu süre daha da kısa olabilir. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra mail adresinize şifre sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere iCloud hesabı şifre sıfırlama işlemini sadece hesabın sahibigerçekleştirebilir. Eğer iPhone ‘u ikinci el satın aldıysanız, cihazı satın aldığınız kişiye ulaşmanızgerekiyor. Bu sayede hesabın gerçek sahibi şifre sıfırlama yapar ve cihazın iCloud kilidini açılacaktır.

Ancak iPhone’u satın aldığını kişiye ulaşamıyorsanız ve cihazın orjinal faturası elinizde varsa Apple Destek hattını arayabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer cihazın size ait olduğu doğrulanırsa, iCloud kilidi kaldırılacaktır. Bu nedenle ikinci el bir iPhone alırken faturasını da almaya özen gösterin.

apple i̇cloud parolası nasıl sıfırlanır? 5

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!