Apple Çalışanları, Şirketin Taciz, Irkçılık Ve Taciz Şikayetlerini Yeniden Soruşturmasını İstiyor!

apple
Daha Fazla Göster

* Apple çalışanları, şirkette geçmişte yaşanan taciz ve ırkçılık şikayetlerinin yeniden soruşturulmasını talep ediyor.

* Çalışanlar, açık mektupta ayrıca ücret eşitliği ve kimlik temelli ayrımcılığa karşı koruma talep etti.

* Mektup, birkaç ay içinde şirketteki çalışma koşulları hakkında daha fazla çalışanın öne çıkmasıyla geliyor

Apple çalışanları, CEO Tim Cook’u ve üst düzey yönetimi, çalışanların şirketteki ırkçılık, ayrımcılık, suistimal ve taciz şikayetlerini yeniden incelemeye çağırıyor.

Cuma günü, şirketteki ayrımcılık ve kötü muamele hikayelerini dile getirmek için güvenli bir forum oluşturan bir Apple işçi örgütü olan AppleToo’nun web sitesinde bir açık mektup yayınlandı.  #AppleToo kampanyası, özellikle Apple İK departmanının eylemsizlik iddiasıyla ilgili olarak şirket hakkında yüzlerce şikayet aldı.

İşçiler mektupta, “Apple, çeşitlilik, eşitlik ve herkesin elinden gelenin en iyisini yapabileceği bir çevreye olan bağlılığıyla gurur duyuyor; ancak pratikte durum bundan çok uzak” dedi.  “İnsanlar ekibiyle taciz ve ayrımcılıkla ilgili deneyimlerimiz, çoğumuzu daha savunmasız bıraktı.”

“Apple’ın raporlama yapısının, İnsan ve Çalışan İlişkileri ekiplerinin, İş Davranışlarının ve tüm üst düzey yöneticilerin tarafsız bir üçüncü taraf denetimini istiyoruz. Irkçılık, ayrımcılık, suistimal ve tacizle ilgili tüm raporların ve sonuçlarının kapsamlı bir şekilde yeniden araştırılmasını istiyoruz.  , uyumlu faaliyetlerin bastırılması ve bu denetimin ardından misilleme” deniyor.

apple
apple

Mektup, söz konusu şirket suistimali vakalarını bildiren işçiler söz konusu olduğunda daha fazla şeffaflık ve mahremiyet talep ediyor.  Mektuba göre, çalışanların kişisel iCloud hesaplarını iş cihazlarıyla senkronize etmeleri için “saldırgan bir şekilde teşvik edilir” ve bu da şirkete suistimalin bildirilme şekline erişim sağlayabilir.  Mektup, Apple’ın “makul bir gizlilik beklentisi yok” politikasını eleştirerek, kişisel ve iş cihazları arasında net bir ayrım ve kişisel verileri için yasal koruma talep ediyor.

İşçiler ayrıca mektupta hakkaniyete de değiniyor, tazminatlarda şeffaflık ve “cinsiyet, ırk, engellilik ve heteronormatif önyargılardan” arınmış performans incelemelerinde kapsayıcılık ve çeşitliliğe daha fazla vurgu yapılması çağrısında bulunuyor.  Apple daha önce cinsiyet veya etnik kökene bakılmaksızın tüm çalışanları için küresel olarak eşitlik ödemeyi taahhüt ettiğini söylemişti, ancak çalışanların eşitlik ödemeye adanmış bir Slack kanalı oluşturma girişimlerini engelledi.

Teknoloji devi, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na (NRLB) yakın zamanda yapılan iki ayrı şikayet çalışanı da dahil olmak üzere, şirket içi uygulamalara karşı konuşan işçilerde bir artış görüyor.  Ağustos ayında, Apple’da kıdemli bir mühendislik programı yöneticisi olan Ashley Gjøvik, iş arkadaşlarından cinsiyetçilik, zorbalık ve taciz iddiaları nedeniyle izne ayrıldı.  Gjøvik, diğer suçlamaların yanı sıra, kendisini nasıl kötüye kullanacağına dair bir puan tahtası tutan kıdemli çalışanların bir örneğini gösterdi.

AppleToo’da aktif bir Apple güvenlik mühendisi olan Cher Scarlett, 1 Eylül’de NLRB’ye şirketteki “yasadışı davranış” ve “yasa dışı kurallar” ile ilgili bir suçlamada bulunduğunu bir tweet’te doğruladı.  Scarlett ayrıca meslektaşlarından Apple’daki liderlik veya çalışan ilişkilerinden kaynaklanan başka suistimal vakalarını bildirmelerini istedi.

Şirket, her iki şikayet hakkında da özel bir yorumda bulunmadı.  NRLB soruşturmasını başlattıktan sonra Apple, Reuters’e yaptığı açıklamada, “tüm endişeleri ciddiye aldığını ve bir endişe ortaya çıktığında kapsamlı bir şekilde araştırdığımızı” söyledi.

Google ve Amazon çalışanları, talepleri şirket liderlerinden tepkiyle karşılansa da, işçi hakları için sırasıyla protesto ve sendikalaşma girişimleri yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!