Apandisit Belirtileri Nedir?

featured

Günümüzde pandemi dolayısı ile insanlar yaşadıkları sağlık sorunlarını mümkün olduğu kadar evde kendi imkanları ile halletmeye çalışıyor. Bunun en önemli safhası ise elbetteki teşhis oluyor. Bu yaşanması mümkün olan sorunlardan biriside apandisit oluyor. İnsanlar bu rahatsızlığın belirtilerini tedavisini ve nasıl bir işlem gerektiğini araştırmaya başlıyor. Merak edilen soruların detayları haberimizde yer alıyor.

Apandisit Vücudun Neresinde Yer Alır?

Apendiks, ortalamada 9 cm uzunluğunda olan küçük, ince bir kesedir. Gövdenin sağ alt kısmında yer alıyor. Bu kese kör çıkışlıdır ve girişi sindirim sisteminin bir parçası olan kalın bağırsağa bağlı olarak yer alır. Kesenin boyutları 9 cm ile 35 cm arasında değişiklik gösterebiliyor. Çocuklarda daha büyüktür ve küçük yaştan itibaren kısmen kapanarak yetişkinlerde daha kısa bir hal alır.

Apandisit Nedir?

Apendiksin işlevi henüz kesin olarak bilinmesede son yıllarda yapılan araştırmalar bu kesenin yararlı sindirim florası tarafından hastalık dönemlerinde kullanılan bir nevi sığınak işlevi gördüğüne işaret etmektedir. Ancak apendiksin alınmasının vücuda doğrudan bir zarar verdiğine dair herhangi bir kesin done yer almıyor literatürlerde. Apandisit ise apendiksin enfeksiyonuna verilen isimdir.

Apandisit Ne İşe Yarar?

Apandistin vücutta ne işe yaradığı henüz net olarak bilinmemekle beraber, bağışıklık sistemiyle ilgili bir organ olabileceği ihtimalide göz önünde bulunduruluyor.

Apandisitin Nedenleri Nelerdir?

Apandisite neyin neden olduğu her zaman açık değildir. Birçok durumda apendiks girişinin vücudun kendi ürettiği veya yabancı maddeler tarafından tıkanmasının neden olduğu düşünülmektedir. Örneğin, dışkı tarafından giriş bloke edilebilir veya mevcut bir üst solunum yolu enfeksiyonu esnasında bağırsak duvarındaki lenf düğümü şişerek bası etkisiyle apendiks girişinin kapanmasına neden olabilir. Bu tıkanıklık iltihaplanmaya ve şişmeye, yani apandisite neden olabilir. Apandisitin nedenleri çok sayıda olduğundan ve her zaman tam anlaşılmadığından bu durumu engellemenin bir yolu bulunmamaktadır.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit tipik olarak karnın sağ orta kesiminde gidip gelen bir ağrı ile baş gösterir. Birkaç saat içinde ağrı, apandisitin genellikle bulunduğu yerde sabitlenir ve şiddetle artmaya başlar. Bölgeye basınç uygulamak, bastırmak, öksürmek veya yürümek ağrıyı daha artırır. Apandisit hastalığı iştah kaybına sebebiyet verir, genel olarak hasta hissettirir ve kabızlık ya da ishalede sebep olur. Bu ağrının sebebi genellikle apandisit girişinin bir nedenden tıkanmasıyla birlikte, içeride bulunan ve çoğalan bakterilerin kesenin çeperlerine uyguladığı basınç olur.

Apandistin genel belirtileri;

Alt karın sağ tarafında başlayan ani ağrı

Mide bulantısı ve kusma

İştah kaybı

Kabızlık veya ishal

Karın şişkinliği

Karnın sağ alt tarafında giderek kötüleşen bir karın ağrısı varsa mutlaka acil servise ya da doktora başvurulması gerekir.

Apandisit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apandisit rastlanan durumlarda genellikle yapılan ilk ve en yaygın müdahale kesenin operasyon ile vücuttan alınması oluyor. Apendektomi olarak bilinen apendiksin çıkarılması, genel olarak en yaygın gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardan biridir.  Apendiksin çıkarılmasında laparoskopik veya açık cerrahi yöntemlerinden biri uygulanabilir. Her iki yöntemde de genel anestezi kullanılmaktadır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!