Antikor Testinin COVID-19 İle Bağı Nedir?  Antikor Testi Nedir? 

featured

Dünyayı etkisi haline alan Pandemi den dolayı bir çok kişinin korkusu haline gelen COVID – 19 virüsüne karşı vücudunda bakteri veya virüs bulunduğu düşünülen kişilere uygulanmakta olan Antikor testi çeşitleri, vücudunda bakteri veya virüs bulunduğu düşünülen kişilere uygulanır. Peki, Antikor Testinin COVID – 19 İle Bağı Nedir?  Antikor Testi Nedir? 

Antikor
Vücuda giren antijenleri kişide zararsız hale getirmek için organizmanın çıkardığı madde için kullanılan Antikor ifadesi, bağışıklık sisteminin önemli parçası olan ayrıca vücuttaki kötü ve yabancı maddelerle savaşan Y şekilli proteinlere tıbbi adıyla “immünoglobulin” ismine verilen halk dilindeki ifadesidir. Seroloji testi olarak bilinen ve adı verilen antikor testi, kişiden alınan kan örneğinde belirli bir antikorun varlığının saptanması ya da var ise miktarının belirlenmesi işlemidir. Bazı antikor testleri belirli bir antikor cinsine odaklanır. Diğer yandan en çok yapılan antikor testleri IgM, IgG ve IgE’dir. 

Antikor Testlerinin Yapılma Amacı:
*HIV, hepatit, karaciğer hastalıkları, lupus, Alerji, frengi, tiroid veya otoimmün bozukluklardan kaynaklanan sorunları teşhis etmek.
*Belirli bir mikroorganizmaya karşı gelişen bağışıklık durumunu değerlendirmek,
*Belirli bir enfeksiyonun seyrini izlemek,
*Bulaşıcı bir antijene maruz kalma durumunu değerlendirmek,
*Transfüzyon reaksiyonu ya da nakledilen bir organın vücut tarafından reddedilme nedenlerini araştırmak,Kişide antikor testi çeşitleri vücutta bakteri veya virüs bulunduğu düşünülen kişilere uygulanmaktadır. Salgından dolayı alınan önleyici önlemlerin kaldırılmasının yanı sıra yeni dalganın yayılmasının engelleme çalışmaları kapsamında antikor testleri yaparak özellikle yeni tip Koronavirüse karşı bağışıklığı olan kişiler tespit edilmeye başlanmıştır. COVID-19 virüsü için geliştirilmiş olan antikor testleri, ilk olarak enfekte olmuş ve iyileşmiş hastaların kanlarında mevcut virüse karşı oluşan antikorların tespit edilmesi için kullanılıyor. Enfekte olmuş fakat kişide semptom göstermemiş durumların belirlenmesi için de ayrıca antikor testlerine başvurulmaktadır.Antikor testi basit iki ayrı şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan ilki hızlı tanı kitlerdir. Evde de uygulaması yapılabilen bu kitler 15 dakika içerisinde sonuç vermektedir. Diğer yandan antikor üretimi belirli zaman aldığından dolayı, virüs vücuda girdikten sonraki ilk günler yapılan test sonuçları fazla güvenilir değildir. Antikor testi konusunda başvurulan ikinci yöntem ise laboratuvarda analiz edilen kan örnekleridir. Analiz edilen kan örnekleri ile yapılan testler daha yerinde sonuçlar vermektedir. Bu örnekler laboratuvar ortamında ince bir titizlikle incelendiğinden 3-5 gün gibi uzun bir süre sonunda sonuç vermektedir. Antikor Testinin COVID-19 İle Bağı Nedir?
COVİD-19 virüsü için kişiye yapılması gereken antikor testlerinin uygulanmasında birkaç farklı analiz yöntemi ve farklı antikor tiplerinin analizleri ile yapılır. Kişilere söylenen bu analiz çeşitleri IgG, IgM ve IgA immünoglobulinleridir.  IgG antikor testi; bulaşıcı hastalığa maruz kalmış kişide hastalığın teşhisi, izlenmesi veya bağışıklık durumunun değerlendirmesinde kullanılır. Benzer şekilde hastalara uygulanmakta olan IgM antikor testi; dolaşım ve lenfatik sistemlerde bulunan bulaşıcı hastalıkların teşhisi ve bağışıklık durumunun belirlenmesi için yapılır. Bunlardan farklı olarak IgA antikor testi kişilerde çölyak hastalığının teşhisi ile bağışıklık sisteminin yetersizliğinin değerlendirilmesi durumunda da tercih edilir.Antikor testi kişinin yakın zamanda geçirdiği enfeksiyon hakkında bilgi verir. Fakat kişiye belirtilen bu sürenin ne kadar olduğu hakkında net bir bilgi yoktur. Kısa vadede on ya da yirmi (10-20 gün) gün arasında vücudunda antikor gösterebilen kişilerde COVID-19 geçirmiş ve buna bağışıklık kazanmış olma durumu ile alakalı genel bir kanı olabilir. Fakat  bu durum da en önemli ikinci adımın yapılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki antikor testi pozitif çıkan kişi muhakkak PCR (Sürüntü) testi yaptırmasından geçmektedir. Çünkü mevcut durumda antikor o kişinin COVID- 19 virüsüyle karşılaştığının göstergesidir kişinin hala taşıyıcı olup olmadığını göstermez bu nedenle kişinin muhakkak PCR (Sürüntü) (Polymerase Chain Reaction) testi de yaptırması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!