Gündem
Giriş Tarihi : 24-08-2020 11:32   Güncelleme : 24-08-2020 13:39

Anadolu’nun Fethi 1071 festivali

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Bitlis-Ahlat’ta düzenlenen 1071 Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümü anma etkinliklerine Kayseri Büyükşehir Belediyesi de katılıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi etkinliklerde stant ve çadır kurarak hem Kayseri’nin yöresel değerlerini tanıtıyor hem de 1071 Malazgirt Zaferi’nin ruhuna ortak oluyor.

Anadolu’nun Fethi 1071 festivali

Bitlis-Ahlat’ta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 1071 Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümü anma etkinliklerine Kayseri Büyükşehir Belediyesi de katılıyor. Etkinliklerde stant ve çadır kuracak olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi 1071 Malazgirt Zaferi’nin ruhuna ortak olarak ve Kayseri’nin yöresel değerlerini de tanıtıyor.

23-26 Ağustos tarihleri arasında Muş’un Malazgirt ve Bitlis’in Ahlat ilçelerinde eş zamanlı düzenlenen ve 25-26 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek olan ‘’Anadolu’nun Fethi 1071’’ anma programı etkinliklerinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi çadır ve stant kurarak yerini aldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi açtığı stantta Kayseri’nin yöresel lezzetleri ve yöresel değerleri, dört gün boyunca birbirinden çeşitli geleneksel etkinliklerle büyük bir coşkuyla kutlanacak programda tanıtılıyor. Stantta Soğanlı Bebeği başta olmak üzere, pastırma, Kayseri mantısı, gilaboru, çemen, nevzine, kedi bacağı ve daha pek çok lezzeti "Anadolu’nun Fethi 1071" festivalinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından gözler önüne serildi.
37 tematik çadır, toy temsilleri, beşik toyu, gelin gelme toyu, tuşo toyu (bebeğin ilk adımı) sağdıç atışması gibi gerçekleştirilecek olan geleneksel etkinlikler Okçular Vakfı tarafından düzenlendi.

Ahlat esnaf ve sanatkarlarının yer alacağı etkinliklerde 20 geleneksel el sanatları atölyesi ile kök börü, atlı cirit gibi geleneksel sporlar ve atlı okçuluk gösterileri de yer alacak. Okçuluk deneyimleme alanlarının kurulacağı alanda ziyaretçiler, yay-deri-ok, hat atölyelerine katılabilecek. Etkinlikler Covid-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilerek sınırlı sayıda ziyaretçi alınacak.