Sağlık
Giriş Tarihi : 21-10-2019 11:19   Güncelleme : 21-10-2019 12:20

Aman dikkat. Hamilelikte Sarılık tehlikesi

Uzmanlar kadınlarda hamilelik döneminde oluşabilecek her türlü hastalıkla ilgili uyarılarda bulundu. Hamilelik döneminde nadiren oluşabilecek hastalıklardan birisi olan sarılık, anne ve fetüs için tehdit unsuru olarak değerlendirildi. 

Aman dikkat. Hamilelikte Sarılık tehlikesi

Hamilelik esnasında oluşabilecek sarılık anne ve bebek için oldukça zararlı olduğu düşünüldü. Acil tedavi altına alınması yönünde uyarılarda bulunan uzmanlar, sarılığın uygun ilaç tedavisiyle iyileşebileceğini söyledi. Uygun tedavi sürecinin ise bir veya iki hafta olduğu vurgulandı.

Hamilelik sırasında oluşabilecek sarılığın karaciğer rahatsızlığı ve fetal kayıp ile sonlanabileceği de riskler arasında yer alıyor. Sarılıkla birlikte gelişen bağışıklık zayıflaması bu sürecin tekrarlanabileceğini gösteriyor. Aynı şekilde bebekte de görülebilen sarılık konusunda dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Yeni doğan bebekte görülen sarılığın sıkı takip altında tutulması gerektiği söylendi.

Sarılık Nedir?
Hamilelik sırasında sarılık, üçüncü trimesterde ortaya çıkan hamilelik kolestazı denilen bir durumdan kaynaklanabilir. Bu durum, vücutta bir kaşıntı ile karakterizedir. Preeklampsi veya gebeliğin toksemi, vücudun çeşitli sistemlerini ve ayrıca karaciğeri etkileyen diğer bir durumdur. Sıvı tutulması, yüksek tansiyon, anemi ve böbrek hasarına neden olabilir. Diğer bir nedense gebeliğin geç dönemlerinde gelişen ve fetus için risk oluşturan akut yağlı karaciğer olabilir.