Almanya İşçi Alımında Sürpriz Karar

almanya-isci-alimind-42cf377647e2da827bd4.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da işçi olarak çalışmayı planlayan binlerce insan için sürpriz bir karar çıktı

Bakanlar Kurulundan beklenen karar neticeye ulaştı. Kurul , Avrupa Birliğinde işçi alımını onayladı. İşçi alımın da dönemsel ve yetenekli işçi alımı yapılacak.
İşçi alımında bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en başında Almanca dilini üst düzeyde bilmesi gerekiyor. Ve iş başvurusu yapan kişinin üniversite diploması olmak koşulu da bunun başında yer alıyor. AB Birliğinden işçi alımını onaylayan Bakanlar kurulu bu yasayı onaylayarak önemli bir adıma imza attı.Birçok branşta  alım yapılacağını açıklayan kurul bu branşları şu şekilde sıraladı..
• İnşaat
• Metal
• It(bilişim teknolojileri)
• Hemşirelik 
• Hasta bakıcı
• Yaşlı bakım hizmeti gibi 61 alanda yabancı işçi alımı yapılacaktır.  Bu konuya ek olarak ;meslek diplomasına sahip olan kişiler, her hangi bir sözleşmeye tabi tutulmadan da Almanya’da 6 ay gibi kısa bir süre de geçici olarak çalışabilecekler.

Almanya’da Kalma Kuralı
Almanya’da  kısa süreli çalışmak isteyen kişiler için de özel tasarlanan bir yasa ile bir sözleşme olmadan da çalışabilecekler. Bu durum için meslek diploması ve üniversite mezunu olmaları yeterli olacaktır. Bu tür kişiler için geçici çalışsan adı verilmektedir.

Vize işlemleri için
Almanya’da çalışmak isteyen vatandaşlar için ana kural Almanya’da çalışabilecek kadar almanca diline hakim olması önemli bir durumdur.  Gerekli evrak ve şartları sağlayan kişilerin 6 aylık vize işlemlerini büyük elçilikler tarafından verilecek. Yeni yasa ile yeni kurallarda  oluşturuldu. 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!