Gündem
Giriş Tarihi : 17-05-2020 14:45   Güncelleme : 17-05-2020 14:45

Alman kadını böyle dolandırdılar

Türkiye'den Almanya'ya uzanan dolandırıcılık olayı. Bu kadarına da pes dedirten olay. Alman vatandaşı kadını dolandırdılar.

Alman kadını böyle dolandırdılar

Bu kadarına da pes dedirten olay Bursa'da yaşandı. Türkiye'den Almanya'ya uzanan dolandırıcılık olayı sonunda patladı.

Almanya'da yaşayan ve Türkiye'ye gelip gitmiş vatandaşları tespit eden şebeke, Türkiye'de yaşamalarına rağmen kendilerini Alman polisi gibi tanıtarak dolandırıcılık olayı gerçekleştirdi. Alman vatandaşlarını "hakkınızda Türkiye'de soruşturma başlatıldı" diyerek dolandıran 2'si kadın 3 kişi Bursa polisinin başarılı operasyonuyla yakalandı.

Kargo ile para
Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, Alman vatandaşı olan R.D. isimli bayanın bir süredir Bursa'da bulunan kişiler tarafından telefonla dolandırıldığı bilgisine ulaştı. Soruşturmayı derinleştiren ekipler, R.D. isimli kadının, Türkiye'de bulunan bir çağrı merkezinden telefonla arandığını, Fatma S. ve Yasemin Ö. isimli kadınların kendilerini Alman Polisi olarak tanıttığını belirledi. Dolandırıcıların telefonla aradıkları Alman kadına; "Türkiye'de hakkınızda soruşturma başlatıldı, bu soruşturmadan kendinizi aklayabilmek için karşılığında para vermeniz gerekiyor" diyerek para talep ettikleri belirlendi.
Bu talepler doğrultusunda daha önce zarf içerisinde paraların kargo ile gönderildiğini ve son kargonun da Perşembe günü Bursa'ya geleceğini tespit eden ekipler, Asayiş Daire Başkanlığı ve Almanya'daki mevkidaşlarıyla yaptıkları koordineli çalışmayla, şüphelilerin parayı alacağı kargo şirketine giderek beklemeye geçti. Para dolu zarfı almak için kargo şirketine gelen Ömer B, zarfı alıp kargo şirketinden çıkar çıkmaz merdivenlerde başarılı bir operasyonla yakalandı. 

İtiraf etti
Ömer B.'nin aracında ve iş yerinde yapılan aramalarda 12 bin Euro, 1 cep telefonu, 2 adet kredi kartı ve 2 adet USB belleğe el konuldu. Ömer B. ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü. İfadesinde Alman vatandaşlarını arayanların kadın olduğunu itiraf etti. Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğinde sorguya alınan Ömer B, dolandırılan Alman vatandaşlarını Alman polisi olarak arayan kadınların Fatma S. ve Yasemin Ö. olduğunu itiraf etti. Bunun ardından kadınları yakalamak için harekete geçen ekipler, Fatma S. ve Yasemin Ö. isimli kadınları yakaladı. Kadınların evlerinde yapılan aramalarda arama programı ve Alman vatandaşlarına ait bilgiler bulunan USB bellek ve bu vatandaşları aradıkları laptop, 3 adet cep telefonu ile 12 bin 840 Euro ele geçirildi.

Ömer B, Fatma S. ve Yasemin Ö. emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkan şüphelilerden Öömer B. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Fatma S. ve Yasemin Ö. isimli kadınlara ev hapsi cezası verildi.