Aleksey Navalnıy kimdir? Aleksey Navalny öldü mü? Avukat Navalny ile Putin arasında ne oldu?

20210123-aleksey-navalniy-kimdir-aleksey-navalny-oldu-mu-avukat-navalny-ile-putin-arasinda-ne-oldu-2-00ad1113526f92f93f02.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseritempo.org – Aleksey Navalnıy kimdir? Aleksey Navalny öldü mü? Avukat Navalny ile Putin arasında ne oldu? Ağustos 2020 tarihinde 20 Navalny’i edildi hastanede yatan o bir uçuş sırasında bir sinir ajanı ile hastalandı sonra durumu ağır Tomsk Moskova’ya. Tıbbi olarak Berlin’e tahliye edildi ve 22 Eylül’de taburcu edildi. Rus savcılar konuyla ilgili ceza soruşturması açmayı reddettiler. Kremlin hastalığına karıştığını inkar etse de AB ve Birleşik Krallık, altı üst düzey Rus yetkiliye ve bir devlet kimya merkezine yaptırımlar uygulayarak karşılık verdi. 17 Ocak 2021’de Rusya’ya döndü ve burada ertelenen hapis cezasının şartlarını ihlal ettiği iddiasıyla hemen gözaltına alındı.

2013’te Moskova belediye başkanlığı seçimlerine katıldı ve% 27 oyla ikinci oldu ve Putin’in atadığı görevdeki belediye başkanı Sergey Sobyanin’e yenildi. Aralık 2016’da Navalny , 2018 seçimleri sırasında Rusya Cumhurbaşkanı adayı olmaya çalıştı ancak Rusya Merkez Seçim Komisyonu ve daha sonra Rusya Yüksek Mahkemesi tarafından cezai mahkumiyet nedeniyle yasaklandı. Mart 2017’de Navalny ve FBK , Dmitry Medvedev’i suçlayan He Is Not Dimon to You adlı belgeseli yayınladı., Rusya’nın o zamanki başbakanı ve eski cumhurbaşkanı , ülke çapında kitlesel protestolara yol açan yolsuzluktan. Ocak 2021’de Putin’i yolsuzlukla suçlayarak ülke çapında kitlesel protestolara yol açan Putin Sarayı belgeselini yayınladılar.

Aleksey Navalnıy kimdir?

1976 4 Haziran doğumlu) bir Rus muhalif lider, politikacı, avukat ve yolsuzlukla mücadele aktivisti. Rusya , Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Putin hükümetindeki yolsuzluğa karşı reformları savunmak için gösteriler düzenleyerek ve göreve koşarak uluslararası üne kavuştu. Navalny, The Wall Street Journal tarafından “Vladimir Putin’in en çok korktuğu adam” olarak tanımlandı. Putin, Navalny’den doğrudan adıyla bahsetmekten kaçınıyor. Navalny birRusya Muhalefet Koordinasyon Konseyi üyesi, Geleceğin Rusya partisi lideri ve Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın (FBK) kurucusu. 2020’de Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Navalny’nin beş milyonun üzerinde YouTube abonesi ve iki milyonun üzerinde Twitter takipçisi var. Bu kanallar aracılığıyla Rusya’daki yolsuzlukla ilgili materyaller yayınlıyor, siyasi gösteriler düzenliyor ve kampanyalarını destekliyor. 2011 radyo röportajında ​​Rusya’nın iktidar partisi Birleşik Rusya’yı popüler bir lakap haline gelen bir ” dolandırıcı ve hırsız partisi ” olarak tanımladı. Navalny, Rus yetkililer tarafından defalarca tutuklandı. Biri Temmuz 2013 ve diğeri Aralık 2014’te olmak üzere iki davada zimmete para geçirmekten iki ertelenmiş hapis cezası aldı . Her iki dava da geniş çapta siyasi amaçlı olduğu ve gelecekteki seçimlerde aday olmasını engellediği düşünülüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) vakalar ancak onlar bozdu asla, adil yargılanma Navalny’i hakkını ihlal ettiğine karar verdi. Navalny, AİHM’de Rus yetkililer aleyhine toplam 225.000 € tutarında 6 şikayette bulundu.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!