Adelbert Von Chamisso kimdir? Adelbert Von Chamisso kitapları ve sözleri

adelbert-von-chamisso-kimdir-adelbert-von-chamisso-kitaplari-ve-sozleri-292574.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar Adelbert Von Chamisso hayatı araştırılıyor. Peki Adelbert Von Chamisso kimdir? Adelbert Von Chamisso aslen nerelidir? Adelbert Von Chamisso ne zaman, nerede doğdu? Adelbert Von Chamisso hayatta mı? İşte Adelbert Von Chamisso hayatı… Adelbert Von Chamisso yaşıyor mu? Adelbert Von Chamisso ne zaman, nerede öldü?

Yazar Adelbert Von Chamisso edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Adelbert Von Chamisso hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Adelbert Von Chamisso hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Adelbert Von Chamisso hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları…

Doğum Tarihi: 30 Ocak 1781

Doğum Yeri:

Ölüm Tarihi: 21 Ağustos 1838

Ölüm Yeri:

Adelbert Von Chamisso kimdir?

Berlin romantikleri arasındaki en yetenekli şairlerden biri, yazar ve bilim adamı. Faust’u andıran Peter Schlemihls wundersame Geschichte (1814; Peter Schlemihl’in Garip Öyküsü) adlı masalı en ünlü yapıtıdır.Fransız Devrimi’nin terör ortamından kaçan ailesi, Chamisso dokuz yaşındayken Berlin’e sığındı. Chamisso, anadili Fransız- canın yerme Almanca kullanmaya başladı. İlk yapıtlarını 1804-06 arasında, kendisinin de yayın yönetiminde yer aldığı Berliner Musenalmanach’ta yayımladı. 1804′te, Berlin romantiklerinin toplandığı Kuzey Yıldızı Birliği (Nordsternbund) adlı derneği kurdu. 1807-08′de Fransa ve İsviç-re’yi dolaştı; bu sırada Madame de Stael’in çevresindeki edebiyatçılar topluluğuna katıldı.

Chamisso’nun en ünlü yapıtının kahramanı Peter Schlemihl’in öyküsü gerçekte alegori yoluyla vatansız bir adam olan Chamisso’nun kendi siyasal yazgısını dile getirir. Gölgesini Şeytan’a satan Schlemihl, karşılı-ğında hiç tükenmeyen bir para kesesi alır. Ama gölgesiz bir insanın umulmadık güçlüklerle karşılaşacağını çok geçmeden anlar. Gene de Şeytan’ın yeni önerisi üzerine gölgesiyle ruhunu takas etmeye yanaşmaz; bir adımda yedi fersah yol alan bir çift çizme giyerek, ilk takasta yitirdiği iç huzurunu yeniden bulmak için dünyayı dolaşmaya çıkar.Chamisso’nun, Robert Schumann’ın bestelediği Frauenliebe und Frauenleben (Kadınların Aşkı ve Yaşamı) gibi ilk şiirleri, dönemin Alman romantik şiirine özgü naif bir üslupla yapmacıksız duyguları betimli-yordu. “Vergeltung” ve “Salaş y Gomez” gibi öykülü baladları ile şiirlerinde ise kimi zaman olağandışı ve dokunaklı konuları işledi. Ama şiirleri zamanla daha gerçekçi bir çizgiye yöneldi ve Heinrich Heine’nin övgüsünü kazandı. Bu dönemdeki şiirlerinin çoğunda, 1838′de yapıtlarını çevirdiği Fransız şair Pierre-Jean de Beranger’nin siyasal şiirlerini örnek aldı. Beranger’den yaptığı çeviriler ve onlara öykünen kendi şiirleri Alman edebiyatına siyasal lirizm öğesini getirdiği için, birçok eleştirmen Chamisso’yu 1840′lann siyasal şiirinin habercisi sayar.Chamisso, yumuşakçalarda eşeyli ve eşeysiz üreme biçimlerinin birbirini izlemesini

konu alan araştırmalarıyla bilim adamı olarak da ün kazanmıştı. Ayrıca, Güney Asya dilleri üzerine çalışmalarıyla da ünlü bir filologdu. Dünya çevresinde yapılan bilimsel bir keşif gezisine botanikçi olarak katılan Chamisso’nun (1815-18) sefer sırasında tuttuğu günlük Reise um die Welt mit der Romanzoffischen Entdeckungs-Expedition (1821; Romanzov Keşif Ekibiyle Dünya Çevresinde Yolculuk) bu türün klasikleri arasına girmiştir.

Adelbert Von Chamisso Kitapları – Eserleri

 • Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü

Adelbert Von Chamisso Alıntıları – Sözleri

 • “İnsanın içine atılan bir demirin en sağlam biçimde tuttuğu yer de işte bu gururdur.” (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • İnsanın içine atılan bir demirin en sağlam biçimde tuttuğu yer de işte bu gururdur. (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • Seni yitirdiğime nasıl da ağlamıştım. Şimdi ise seni kalbimde de yitirdiğime ağlıyorum.
  O zamanın yalnızca tek bir nabız atışının, o çılgınlığın yalnızca tek bir anının geri gelmesini ne kadar isterdim. (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • Demir zincirlerle sımsıkı bağlanmış olan bir kimseye kanat fayda eder mi? (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • İnsan bir defa kaybettiğini başka bir defa tekrar bulabilir. (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • “Demir zincirlerle sımsıkı bağlanmış olan bir kimseye kanadın yararı olur mu? O, bu kanatlara karşın, hem de daha korkunç bir biçimde, umutsuzluğa düşer.” (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • İnsan bir defa kaybettiğini başka bir defa tekrar bulabilir. (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • “insanlar arasında yaşamak istiyorsan, her şeyden önce gölgeye, sonra da paraya saygı göstermesini öğren. Eğer yalnızca kendin için ve içindeki iyi tarafın için yaşamak istiyorsan, o zaman öğüde gereksinmen yok.” (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • Fakat yüreğimde ölüm duyguları vardı. (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • o zaman seni kaybedince nasıl ağladıysam, şimdi seni içimde de kaybettiğime öyle ağlıyorum. (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • ..birçok şeyi olduğu gibi bıraktım, birçok şeyi anlamaktan ve bilmekten vazgeçtim… (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • “İnsan bir kez yitirdiği şeyi başka bir kez yeniden bulabilir.” (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • “İnsan bir kez yitirdiği şeyi başka bir kez yeniden bulabilir.” (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • Doğru, dürüst insanlar güneşte yürürken, gölgelerini de yanlarına alırlar. (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)
 • “bütün dünyanın gölgeleri pahasına da olsa, ruhumu bu herife bağışlamak istemiyordum.” (Peter Schlemihl’in Olağanüstü Öyküsü)

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap