Açığa satış kararı Borsa İstanbul’da bugün de devam edecek! Açığa satış ne anlama geliyor?

aciga-satis-karari-borsa-istanbulda-bugun-de-devam-edecek-aciga-satis-ne-anlama-geliyor-.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BIST-50 endeksi piyasalarda açılmadan önce açığa satış kararın açıklanmasının bildirilmesi Borsa İstanbul AS İşlemler sırasında yukarı adım kuralının bugün de devam edeceğini belirtti.

Anılan karara ilişkin yapılan açıklamada, açığa satışa konu olacak tüm sermaye piyasası araçlarının son fiyat biriminin önceki fiyattan yüksek olması durumunda, açığa satış işlemi ve seans ile son fiyat seviyesinde yapılabilir. işlem bir önceki satışta bir gün devam ediyor. Birimde açığa satış işlemleri kapsamında up-tick kuralının uygulanacağı vurgulandı.

aciga satis karari borsa istanbulda bugun de devam edecek aciga

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre açığa satılacak hisselerin açığa satış işlemleri, sermaye piyasasında son işlem fiyatının üzerinde gerçekleşecek.

SHOW SATIŞ KURALLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Borsa İstanbul’un piyasa işlemlerinde uyguladığı açığa satış kararı, sahip olunamayacak hisse senetlerinin ödünç alınması ve satılması anlamına gelmektedir. Açığa satış işlemlerinde, satıcıda bulunmayan hisse senetlerinin satılması ve bu payların belirlenen vadeden sonra bu payları alan kişiye teslim edilmesi sürecine dahil edilir. Hisse senetlerinde azalma olacağına inanan yatırımcıların genellikle kullandığı bir yöntem olan açığa satışta trende bağlı kalarak hisse fiyatlarının son işlem değeri seviyesinde veya daha yüksek bir fiyattan yapılmasını sağlar. oranı.

1616584291 492 aciga satis karari borsa istanbulda bugun de devam edecek aciga

ÜST ADIM KURALININ ANLAMI!

Sermaye piyasası işlemlerinde açığa satış için uygulanacak kurallardan biri olan yukarı adım kuralında organize piyasalarda işlem gören bir menkul kıymetin işlemleri sırasında belirlenen fiyat üzerinden verilen fiyata üst fiyat denir. Yukarı adım kuralında, uygulanan açığa satış işlemi ile son işlem fiyatının daha yüksek bir seviyede verilmesi kuralı olarak bilinir. Yukarı akım kuralı, bu tür açığa satış stoklarında stoklardaki düşüşü azaltmak için bir önlem olarak uygulanmaktadır.

1616584291 492 aciga satis karari borsa istanbulda bugun de devam edecek aciga

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!