Aamir Khan kimdir? Aamir Khan kaç yaşında, nereli? Aamir Khan’ın hayatı!

featured

Aamir Khan’ın kim olduğu merak konuları arasında yer alıyor. Aamir Khan kimdir, kaç yaşında? Aamir Khan nereli, filmleri neler? soruları arama motorlarında yer alıyor. Peki, Aamir Khan kimdir? Aamir Khan kaç yaşında, nereli? Aamir Khan mesleği nedir? Aamir Khan filmleri nelerdir? Aamir Khan hayatına dair detaylar nelerdir?

Aamir Khan yardımsever kimliği ile bilinen, Hint toplumunda bazıları politik krize dönüşmüş çeşitli sosyal problemlere çözüm arayan birisi olarak tanınır. Bu amaçla hazırladığı televizyon programı Satyamev Jayate (Doğru Her Zaman Kazanır) ile bu sosyal sorunlara çözüm bulmayı amaçlıyor. Aamir Khan kimdir? Aamir Khan kaç yaşında, nereli? Aamir Khan mesleği nedir? Aamir Khan filmleri nelerdir? Aamir Khan hayatına dair detaylar nelerdir? İşte merak edilenlerin yanıtları…

AAMİR KHAN KİMDİR?

Aamir Khan 14 Mart 1965 yılında Mumbai, Maharashtra’da dünyaya gelmiştir. Hint oyuncu, yapımcı ve yönetmendir. Tam adı Mohammed Aamir Hussain Khan (Muhammed Emir Hüseyin Han)’dır. Aamir Khan kariyeri süresince, Hint sinema tarihinin en etkileyici ve sevilen oyuncusu olmuş ve dört Ulusal Film Ödülü ile yedi Filmfare Ödül almaya hak kazanmıştır. Bununla birlikte Hindistan Hükümeti tarafından 2003 yılında Padma Shri ve 2010 yılında Padma Bhushan olarak onurlandırılmayada layık görülmüştür. 30 Kasım 2011 de UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçilen aktör diğer yandanda 2014 yılında 2. Kez Barış Elçisi olarak seçilen isim olmuştur.

Sinema sektörüne çocuk yaşta amcası Nasir Hussain’in filmi Yaadon Ki Baaraat(1973) ile giriş yapan Aamir Khan, ilk uzun metrajlı filmi Holi (1984) ve arkasından trajik aşk filmi Qayamat Se Qayamat Tak (Kıyametten Kıyamete) (1988) ile yeteceğini gözler önüne sermiştir. Korku filmi olan Raakh (1989)’taki rolü ile Ulusal Film Ödülleri Juri Özel Ödülünü almaya hak kazanmıştır. 1990’lı yıllarda yaptığı romantik dram filmi Dil (1990), romans Raja Hindustani (1996) ve ona ilk Filmfare Ödüllerinde En İyi Oyuncu Ödülünü kazandıran dram filmi Sarfarosh(1999) ile Hint Sineması’na öncülük edeceğini kanıtlamıştır. Khan ayrıca Kanada-Hint ortak yapımı Earth (Toprak)(1998) filmindeki rolü ile beğenileri toplamıştır.

2001 yılında Khan, kendi adını taşıyan film prodüksiyon şirketini kurmuş (Aamir Khan Productions) ve yaptığı ilk filmi Lagaan (2001) ile Akademi Ödüllerinde En İyi Yabancı Dil Film kategorisine aday olmuş ve Ulusal Film Ödüllerinde En Popüler Film ve Filmfare Ödüllerinde En İyi Aktör ve En İyi Film ödüllerini almıştır. Dört yıl zaman zarfının ardından 2006 yılında yayınlanan filmleri Fanaa (Kayboluş) ve Rang De Basanti (Onu Sarıya Boya) filmlerindeki rolleri ile ilgi odağı olmuştur. Bir yıl sonra yönetmenliğini yaptığı ve rol aldığı Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir) filmindeki başarısı ile Filmfare Ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almaya hak kazanmıştır. Khan’ın En büyük ticari başarısı aksiyon – dram filmi Ghajini (2008) ile gelmiş ve bunu komedi-dram filmi 3 idiots (3 Aptal) (2009), macera filmi Dhoom 3 (2013) ve hiciv(yerme) filmi PK (2014) ile Bollywood film tarihinde üst sıralarda yerini kazanmıştır.

Bununla beraber yardımsever kimliği ile tanınan Aamir Khan, Hint toplumunda bazıları politik krize dönüşmüş çeşitli sosyal problemlere çözüm aramaya başlamıştır. Bu amaçla hazırladığı televizyon programı Satyamev Jayate (Doğru Her Zaman Kazanır) ile bu sosyal sorunlara çözüm aramaktadır. İlk evliliğini Reena Dutta ile 1986 yılında yapmış ve bu evliliğinden Junaid (oğlu) ve Ira(kızı) isimli iki çocuğu olmuştur. 2002 yılında boşanan Khan 2005 yılında Yönetmen Kiran Rao ile evlenmiş ve bu evliliğinden tüp bebek yolu ile Azad (oğlu) isimli evladı dünyaya gelmiştir.

AAMİR KHAN’IN HAYATI

Aamir Khan 14 Mart 1965 senesinde Hindistan’ın Maharashtra eyaletinin başkenti Mumbai (Bombay) şehrinde yapımcı Tahir Hussain ve Zeenat Hussain’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Amcası, Nasir Hussain yapımcı ve yönetmen olan Khan’ın bazı akrabaları da Hint film sektöründe yer alıyor. Dört kardeşinin en büyüğü kendisi olup erkek kardeşi Faisal Khan (Aktör), iki kız kardeşi Farhat ve Nikhat Khan’dır. Yeğeni Imran Khan da Hint sinemasının önde gelen oyuncularından olmuştur. Çocukken aldığı iki küçük rol ile sinema hayatına adım atmıştır. Sekiz yaşında Nasir Hussain’in müzikal filmi Yaadon Ki Baaraat (1973) filminde şarkı söylemiştir. Bir sonraki yıl babasının yapımcılığını yaptığı Madhosh filminde Mahendra Sandhu’sun gençliğine hayat vermiştir.

Khan ilk okula J.B. Petit Okulu’unda başlamış sonra Bandra’daSt. Anne Lisesi’nde 8. sınıfa kadar devam etmiş, 9. ve 10.sınıfı Mahim’de Bombay İskoç Okulu’unda tamamlamıştır. Eyalet şampiyonasında tenis oynamıştır, hatta eğitim hayatından daha başarılı olmuştur. Mumbai’s Narsee Monjee Koleji’nden 12. sınıfı bitirmiştir. Khan çocukluğunu babasının yapımcılığını yaptığı filmlerin başarısızlığı sebebiyle yaşadığı finansal problemler sebebiyle “zorlu bir dönem” olarak tanımlıyor; “günde en az 30 kez kredi ödemeleri için aranıyorduk.” diyen Khan o günlerde okul taksitlerinin ödenememesi riski ile karşı karşıya çoğu kez kalmıştır.

On altı yaşında okul arkadaşı Aditya Bhattacharya’nın yönetmenliğini yaptığı Paranoia (Paranoya) adlı 40 dakikalık sessiz sinema film çalışmalarına da dahil olmuştur. Film Aditya Bhattacharya’nın yakını film yapımcısı Shriram Lagoo tarafından birkaç bin Rupi olarak finanse edilmiştir. Khan’ın ailesi yaşadıkları olumsuz tecrübe nedeniyle onun bu film sektörüne girmesine karşı çıkıyorlardı, sinema yerine doktor veya mühendis gibi devamlılığı olan bir kariyer seçmesini istemişlerdi. Bu sebeple Paranoia (Paranoya) ‘nın çekimleri gizli devam ettiriyordu. Filmde, Neena Gupta ve Bhattacharya tarafından seslendirilen Victor Banerjee’nin yanı sıra Aamir Khan da başrolde yer aldı. Bu film tecrübesi onu sinema kariyerinde devam etmesi için ışık olmuştur.

Devamında Avantar isimli bir tiyatro grubuna dahil olan Khan burada bir yıldan fazla bir süre sahne arkasında yerini aldı. İlk sahne rolünü Prithvi Tiyarosu’nda oynanan Gujarati oyununda da yer aldı. Khan iki Hintçe oyun ve Takas Merkezi adlı İngilizce oyunla tiyatroya devam etti. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin itirazlarına rağmen yüksek okula devam etmemiş bunun yerine amcası Nasir Hussain’in iki Hint filmi Manzil Manzil (1984) ve Zabardast (1985) filmlerinde yardımcı yönetmen olarak kariyerine devam etmiştir.

AAMİR KHAN’IN AKTÖRLÜK KARİYERİ

1984-94: İlk Sahneye Çıkış ve Zorluklar;

Amcası Nasir Hussain’in asistanlığını yapıyor bir yandanda, Khan Pune’da Hindistan Film ve Televizyon Enstitüsü (FTII) öğrencileri tarafından yönetilen belgesel filmlerinde yer alıyordu. Bu filmlerdeki rolü ile yönetmen Ketan Mehta’nın dikkatinden kaçmadı ve düşük bütçeli bir deneme filmi olan Holi (1984) için teklif aldı. Genç ve kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan Holi, Mahesh Elkunchwar’ın bir oyununu ve Hindistan’da okullarda üst sınıfların yeni gelenlere eziyetleriyle (Ragging in India) başa çıkma yollarını hikaye olarak sunuyor. New york Times filmi bir “amatör oyuncular tarafından terbiye çerçevesinde ve verimli bir şekilde oynanan” bir “melodram” şeklinde yazılmış ve seyircisi ile bir araya gelmiştir. Khan’ın kabadayı bir kolej öğrencisi olarak önemsiz bir rol aldığı film2 CNN-IBN tarafından başarısız bir yapım adında nitelendirilmiştir. Holi geniş izleyici kitlesinin beğenisini toplayamayacak ancak Khan Nasir Hussain ve oğlu Mansoor’un yönetmenliğini yapacağı Qayamat Se Qayamat Tak (Kıyametin Kıyameti) (1988) filmi için Juhi Chawla ile başrol oyunculuğu sözleşmesini imzalayacaktı. Khan’ın komşunun erdemli ve yakışıklı oğlu Raj rolüne hayat verdiği film Shakespeare’in Romeo ve Juliet trajedisine benzer şekilde ailelerin karşı çıktığı karşılıksız bir aşkın öyküsüydü. Qayamat Se Qayamat Tak (Kıyametin Kıyameti) Khan ve Chawla’nın yıldız olma yolundaki ana ticari başarısını gözler önüne serdi. Film, Khan’ın En İyi Erkek Oyuncu Ödülü dahil yedi Film Fare Ödül almıştır. Bollywood Hungama portalinde “çığır açan ve trend yaratan” olarak tanımlanan film, Hint Sinemasında kült film statüsünde adından bahsettirmiştir.

Aditya Bhattacharya’nın 1989’da gösterime giren cinayet ve korku filmi Raakh (Küller) Qayamat Se Qayamat Tak filminden daha önce çekilmiştir. Film bir genç adamın eski (Supriya Pathak tarafından canlandırılan) kız arkadaşından intikam almak için ona tecavüz etmesini hikaye ediniyor. Gişe başarısı düşük olmasına rağmen film eleştirmenlerin beğenisinide toplamıştır. Khan Qayamat Se Qayamat Tak ve Raakh filmlerindeki preformansıyla Ulusal Film Ödüllerinde Juri Özel/ Özel Mansiyon Ödülüne layık görülmüştür. Sonraki yıl ticari başarısızlık olan Love Love Love (Gençler Severse) filminde Chawla ile bir arada çalıştılar.

1990 yılında ise Khan’ın beş filmi gösterime girmişti. Bir spor filmi olan Awwal Number (Bir Numara), mitolojik korku filmi Tum Mere Ho ( Sen Benimsin), aşk fimi Deewana Mujh Sa Nahin (Kahır) ve sosyal dram filmi Jawani Zindabad ‘da herhangi bir ödül almayı başaramamıştır. Ancak Indra Kumar’ın yönettiği romantik dram filmi Dil (Kalp) ise büyük bir kabiliyet öyküsü olmuştur. Ailelerin karşı çıktığı bir gençlik aşkını konu alan Dil gençler arasında çok popüler olmakla bitlikte Hint filmleri arasında yılın en çok gişe yapan filmi olmayı başarmıştır. Onun bu başarısı Pooja Bhatt ile rol aldığı 1934 yapımı bir Hollywood filmi olan It Happened One Night ‘ın yeniden çevrilmiş versiyonu olan ve gişe rekoru kıran romantik komedi Dil Hai Ke Manta Nahin (Kalp Anlamaz)(1991) filminde süregelmiştir.

Daha sonra 80’lerin sonu ve 90’ların başından birkaç filmde daha yer almıştır; Jo Jeeta Wohi Sikandar (Kral İskender Hep Kazanır) (1992), senaryosunu yazdığı Hum Hain Rahi Pyar Ke (Aşk Yolunun Gezegenleri)(1993) ve Rangeela (Rengarenk) (1995). Bu filmlerin çoğu eleştirmenlerden tam not aldı ve ticari olarak büyük başarı getirdi. Salman Khan’ın yardımcı oyuncu olarak dahil olduğu Andaz Apna Apna (Herkesin Bir Tarzı Vardır) (1994) filmi başta eleştirmenler tarafından beğenilmese de yıllar geçtikçe kült filmler arasında yerini almıştır.

Oyunculuk Kariyerinde Başarılı Yıllar ve Durağan Dönemi 1995-01;

Aamir Khan yılda bir veya iki filmde kadroya girmeye devam ederek ve kabul görmüş Hint sinema aktörleri arasında sıra dışı bir karakter olarak ününe ün katmıştır. Dharmesh Darshan’ın yönettiği ve Karisma Kapoor ile baş rolü paylaştığı gişe rekorları kıran Raja Hindustani 1996 yılında gösterime girmişti. Yedi dalda aday gösterilen film ona ilk kez Filmfare En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazandırmış ve 1990’ların Hint filmleri arasında en yüksek gişe hasılatına sahip olması ile birlikte yılın en beğenilen filmi olmasındada etken olmuştur. Khan’ın kariyeri bu başarı sonrasında durağan bir sürece gitmiş ve takip eden birkaç yıl çoğu filmde kısmen başarılı olmuştu. 1997 yılında Ajay Devgn, Kajol ve John Mathew ile başarolü paylaştığı Ishq filmi ile iyi bir gişe yapmıştı. Bir sonraki yıl Khan, geri planda şarkıları da seslendirdiği Ghulam filmi ile kısmen başarılı oldu.

AAMİR KHAN FİLMLERİ

1973 – Yaadon Ki Baarat – Karakter: Young Ratan

1974 – Madhosh – Karakter:

1985 – Holi – Karakter: Madan Sharma

1988 – Qayamat Se Qayamat Tak (Kıyametin Kıyameti) – Karakter: Raj

1989 – Raakh (Küller) – Karakter: Amir Hussein

1989 – Love Love Love (Gençler Severse) – Karakter: Amit Verma

1990 – Deewana Mujh Sa Nahin (Kahır) – Karakter: Ajay Sharma

1990 – Jawani Zindabad – Karakter: Shashi Sharma

1990 – Tum Mere Ho (Sen Benimsim) – Karakter: Shiva

1990 – Dil (Kalp) – Karakter: Raja

1990 – Awwal Number (Bir Numara) – Karakter: Sunny

1991 – Afsana Pyar Ka (Efsane Aşk) – Karakter: Raj

1991 – Dil Hai Ke Manta Nahin (Kalp Anlamaz) – Karakter: Raghu Jetley

1992 – Parampara (Gelenek) – Karakter: Ranvir Prithvi Singh

1992 – Daulat Ki Jung – Karakter: Rajesh Chaudhry

1992 – Isi Ka Naam Zindagi – Karakter: Chhotu

1992 – Jo Jeeta Wohi Sikandar (Kral İskender Hep Kazanır) – Karakter: Sanjaylal Sharma

1993 – Hum Hain Rahi Pyar Ke (Aşk Yolunun Gezegenleri) – Karakter: Rahul Malhotra

 1994 – Andaz Apna Apna (Herkesin Bir Tarzı Vardır) – Karakter: Amar Manohar

1995 – Aatank Hi Aatank – Karakter: Rohan

1995 – Baazi (Bahis) – Karakter: Amar Damjee

1995 – Rangeela (Rengarenk) – Karakter: Munna

1995 – Akele Hum Akele Tum (Ben Yalnızım Sen Yalnız) – Karakter: Rohit Kumar

1996 – Raja Hindustani (Hindistan’ın Kral’ı) – Karakter: Raja Hindustani

1997 – Ishq (Aşk) – Karakter: Raja

1998 – Earth – 1947 (Toprak) – Karakter: Dil Navaz

1998 – Ghulam (Köle) – Karakter: Siddharth Marathe

1999 – Mann (Gönül) – Karakter: Karan Dev Singh

1999 – Sarfarosh (Ülkem İçin) – Karakter: Ajay Singh Rathod

2000 – Mela – Karakter: Kishan Pyare

2001 – Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu) – Karakter: Akash Malhotra

2001 – Lagaan (Vergi) – Karakter: Bhuvan

2005 – The Rising: Ballad Mangal Pandey (İsyan: Mangal Pandey) – Karakter: Mangal Pandey

2006 – Rang De Basanti (Bahar’ın Rengi/Onu Sarıya Boya) – Karakter: Daljeet ‘DJ’/ Chandrashekhar Azad

2006 – Fanaa (Kayboluş) – Karakter: Rehan Qadri

2007 – Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar/Her Çocuk Özeldir) – Karakter: Ram Shankar Nikumbh

2008 – Ghajini – Karakter: Sanjay Singhania/ Sachin

2009 – 3 Idiots (3 Aptal) – Karakter: ‘Rancho’ Shamaldas Chanchad

2009 – Luck By Chance – (Misafir Oyuncu)

2010 – Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri) – Karakter: Arun

2011 – Big In Bollywood (Belgesel) – Misafir Oyuncu

2011 – Delhi Belly – (Misafir Oyuncu)

2012 – Talaash (Aranıyor) – Karakter: Surjan Singh Shekhawat2013 – Bombay Talkies – (Misafir Oyuncu) Karakter: Aamir Khan(Kendisi)

2013 – Dhoom-3 (Kargaşa) – Karakter: Sahir/ Samar

2014 – PK (Peekay) – Karakter: PK

2015 – Dil Dhadakne Do (Bırak Kalp Atsın) – Karakter: Pluto (Seslendirme)

2016 – Dangal – Karakter: Mahavir Singh Phogat

2017 – Secret Superstar (Süperstar) – Karakter: Shakti Kumar

2018 – Thugs Of Hindostan (Hindistan’ın Haydutları) – Karakter: Gurdeep (Yapım Aşamasında)

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!