Gündem
Giriş Tarihi : 18-08-2020 18:11   Güncelleme : 18-08-2020 18:11

81 ile Korona Genelgesi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğe Covid-19 salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında genelge gönderildi.

81 ile Korona Genelgesi

Kontrollü sosyal hayat süreci devam ederken Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında tedbirler alınmaya devam ederken, 81 il Valiliğe İç İşleri Bakanlığı tarafından Korona Genelgesi gönderildi.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının önüne geçmek adına İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Korona genelgesi göndererek yeni alınacak tebdirler ve denetimler konusunda bilgilendirdi. Tüm il ve ilçelerde vali, kaymakamların koordinesinde, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik gibi) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından sıkı denetim yapılacak. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgede yer alan maddelere göre:
- Valilerin yönetim ve koordinasyonunda ülke genelinde yarın kapsamlı korona virüs denetimi yapılacak.
- Denetimlerde temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir iş kolu için alınan önlemlere tek tek bakılacak.
- Denetimlere tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri katılacak.

81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah yapılan yerler, berber, kuaför, güzellik merkezleri, internet kafe, salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park, piknik alanları, lunapark, tematik parklar, halı sahalar, bilardo salonları ve bilumum yaşam alanlarında denetim yapılacak.