8 yıl erken emeklilik mi…

20200701-8-yil-erken-emeklilik-mi-915976-61e27e5f60ef5ddc9929.gif
Daha Fazla Göster

8 yıl daha erken emekli olmak ister misiniz. 8 yıl erken emekli olmasının önü açıldı. 8 yıl daha erken emekli olmak için ne yapmak gerekiyor

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını heyecanlandıran müjdeli bir gelişme yaşandı. Vatandaşlarımızın 8 yıl daha erken emekli olabilmesinin önü açıldı. 8 yıl daha erken emekli olmak için ne yapmak gerekiyor. Kimler 8 yıl daha erken emekli olabilir. Erken emeklilik forrmülü şu şekilde..

Emeklilik için yılları sayan vatandaşlar, ne zaman emekli olacaklarını hesaplamanın gayreti içerisinde. Emeklilik için prim miktarı, sigortalılık süresi, sigorta başlangıç tarihi, yaş ve cinsiyet gibi faktörler etkili olur. 8 yıl daha erken emekli olma imkanı kimilerine ütopik gelebilir. Ama bu mümkün.

Erken emekli nasıl olunur?
4 Ekim 2000’den önce sigortalı olarak ticaret hayatına başlayan BağKur’lu vatandaşlara erken emeklilik müjdesi verildi. Gerçekleştirilen son düzenlemelerle birlikte 4 Ekim 2000 yılından öncesinde BağKur tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescilini geriye götürebilme hakkına sahip. Ancak bu noktada tescilin geriye götürebilmesi için sigorta tescilinin aktif hale getirildiği tarihten sonraki dönemlere ait vergi kaydı ve şirket ortaklığının olması gerekir. Oda kaydı olanlar ise sigortasını 22 Mart 1985 tarihine kadar çekebilir. 4 Ekim 2000 tarihinden sonra BağKur tescili olanlar ise ne yazık ki bu hakka sahip değildir. Başka bir ifadeyle 2000 tarihinden öncesi sigortalı olarak işletilmez. Bu kapsamda 4 Ekim 2000 tarihine kadar BağKur kaydı ve tescili olmayan sigorta hak sahiplerinin emeklilik şartları 4 Ekim 2000 tarihinden sonraki döneme ilişkindir.

Hizmet Hakkı..
Sigortalı olarak çalışma hayatını sürdürenlerin emeklilik zamanın hesaplanmasında mensup olduğu bütün sigortalılık statüleri dikkate alınır. Ancak bunun için hizmet birleştirilmesi adı verilen yöntemin kullanılması gerekir. Hizmet birleştirilmesi birden fazla kurumda ve birden fazla sigortalılık statüsünde çalışanların emeklilik zamanını erkene çekerken emeklilik maaşlarının miktarını da yükseltir. Üstelik emeklilik için yapılan askerlik ve doğum borçlanması gibi hizmet borçlanmaları da bu hesaba katılır.

7 yıl aktif…
1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanların son 7 yılda aktif olan 1261 prim günü ödemesi dikkate alınır. Başka bir ifadeyle; son 7 yılda 1261 prim günün ödendiği kurum hangisiyse kişiler hizmet birleştirilmesinden sonra o kurum üzerinden emekliliği hak ederler. Bu noktada iki kurum bünyesinde gerçekleştirilen hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise; en son çalışılan kurum emeklilik için belirleyici olur. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ise; en çok prim ödenen kurum üzerinden emekli maaşı bağlanır.

Hizmet birleştirmesi
Hizmet birleştirilmesi hakkının mutlaka emeklilik zamanından önce kullanılması gerekir. Başvurunun resmi ve yazılı olarak gerçekleştirilmesi beklenir. Resmi başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden iletilir. SSK üzerinden emekli olmak BAĞ-KUR’lu çalışanlar için daha avantajlıdır. Bu avantaj hem daha erken emekli olmayı hem de daha yüksek maaş almayı beraberinde getirir. Memurların hizmet birleştirmesi hakkını kullanması ise hem kademelerini hem de maaşlarını yükseltir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!