Sağlık
Giriş Tarihi : 20-02-2021 09:14   Güncelleme : 21-02-2021 12:52

8 Günde demlenen Kambucha Çayı nedir ? Kambucha Çayı neden 8 günde demleniyor ? Kambucha Çayı nasıl demlenir ? Kambucha Çayının faydaları

Kambucha Çayı nedir ? Kambucha Çayı nelere iyi geliyor ? Kambucha Çayının Faydaları Nelerdir - Uzak Doğu’da Sıklıkla Tüketilen Kambu Çayı Nasıl Hazırlanır?

8 Günde demlenen Kambucha Çayı nedir ? Kambucha Çayı neden 8 günde demleniyor ? Kambucha Çayı nasıl demlenir ? Kambucha Çayının faydaları

Son zamanlarda İnternet ortamında en çok araştırılan konular arasında yer alan Kambucha çayının faydaları nelerdir? Kambucha çayı nasıl hazırlanır haberimizde okuyabilirsiniz.

Özellikle Uzak Doğu’da sıklıkla tüketilen Kambucha yani Kambu çayı, ülkemizde de son dönemlerde epey rağbet gören bir çay. Bu çayın en önemli özelliği Kambucha mantarının fermente olması ile oluşmuş olmasıdır. Yani Kambucha çayı fermente bir çaydır bu nedenle de probiyotik özelliğe sahiptir. Özellikle yoğurt tüketmeyi sevmeyenler için harika bir alternatif. Peki, Kambucha’nın faydaları neler?

KAMBUCHA ÇAYININ FAYDALARI:
*Yararlı bakteri ve mantarlardan oluştuğundan dolayı vücuda en büyük faydası detoks etkisi yaratmasıdır.
*Bağırsak dostudur.
*Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
*Kemik ağrılarına iyi gelmektedir.
*Akciğeri güçlendirici özelliğe sahiptir.
*Kalbi korumaktadır.
*Diyabete iyi gelmektedir.
*Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.
*Saçları canlandırarak ve cildi sıklaştırmaktadır.

EVDE NASIL KAMBUCHA ÇAYI HAIRLANIR?
İlk olarak bunun için Kambucha mantarı almalısınız ama artık bulmakta pek zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Kambucha Çayı İçin Malzemeler:
*Kambucha mantarı
*10 poşet siyah ya da yeşil çay
*1 buçuk su bardağı toz şeker
*3 litre su

Kambucha Çayının Hazırlanışı:
Öncelikle bir tencerede suyu kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonra içine şeker eklenerek eriyinceye kadar kaynatmaya devam etmek gerekmektedir. Ocaktan alınan su içerisine poşet çayları ekleyiniz. Eklenen çaylar 15 dakika kadar demlenmeye bırakılmalıdır. Poşetten çıkarılan şekerli çay oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletilmeli ve daha sonra bir kaseye boşaltılmalıdır. Daha sonra ise kasenin üst kısmına yıkanan Kambucha mantarını yerleştirilir. Mantarın açık renkli kısmı yukarı bakacak şekilde olmalıdır. Son olarak mantarın üstüne bir tülbent geçirilir ve 8 gün bekletilir. 8 günün sonunda Kambucha çayı içmeye hazır olacaktır.