Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-09-2020 13:46   Güncelleme : 02-09-2020 14:01

8 ayda 286 ton pastırma satıldı

2020 yılının ilk 8 ayında 286 ton pastırma, 2260 ton sucuk satıldı. Kayseri Pastırması ve sucuk kilosu ne kadar. KTB Başkanı Recep Bağlamış açıkladı

8 ayda 286 ton pastırma satıldı

Mart ayından beri ülkemizde de kendisini son derece kötü hissettiren ve binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan Koronavirüs salgınına rağmen pastırmve sucuk satışında sıkıntı yok. Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, 2020 yılının ilk 8 aylık döneminde 286 ton pastırma, 2260 ton sucuk işlem gördüğünü söyledi.

Kilo fiyatı
KTB Başkanı Recep Bağlamış, "Son günlerde artan korona virüs salgınına rağmen esnafımız satışlardan memnun buda bizi memnun etmekte. Sucuk ve pastırma, cinsine göre perakende de farklı fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Karkas et fiyatlarındaki artışlar, bibere, çemene, sarımsağa, kimyon ve  karabiber gibi baharatlara ve nakliyeye gelen zamları göz önüne aldığınızda pastırma ve sucukta abartılı bir fiyat artışı olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Pastırmanın kilosu, etin kalitesine göre 130 ila 170 TL'den, sucuk ise 60 ila 85 TL'den satılıyor" dedi.

Başkent Kayseri
Başkan Recep Bağlamış "Bu dönem farklı şehirlerin pastırma ve sucuk üreticileri, Kayseri ile yarışmaya ve rekabete kalktılar. Kayseri'de pastırma ve sucuk, yüzyıllar ötesine dayanan ata sanatı ve dünyaca bilinen önemli bir et endüstrisi ve geleneksel lezzetimizdir. Pastırmanın Başkenti Kayseri’dir, ve hep öyle kalmaya devam edecektir. Bunun tartışılması dahi abesle iştigaldir. Kayseri pastırmaları yıllardan beri Karpuzatan mevkiinde kurutulur. Çünkü burası, Erciyes’ten gelen rüzgarı en iyi alan bölgedir. Pastırmayı pastırma yapan üretim metodu ve et için kullanılan hayvandır. Pastırmanın çemenli, çemensiz gibi çok fazla çeşidi mevcuttur. Pastırmaya ekstra lezzet katan madde de  çemendir. Kayseri’ye çemen konusunda da kimse rakip olamaz" cümleleri kurdu.