Gündem
Giriş Tarihi : 25-06-2020 11:40   Güncelleme : 25-06-2020 11:47

65 yaşüstü vatandaşa tatil izni

65 yaş ve üzeri vatandaşların tatile çıkmaları için karar verildi

65 yaşüstü vatandaşa tatil izni

İçişleri Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üzeri vatandaşların turizm amaçlı tatile gitmelerine müsaade edildi. Yeni genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların nasıl tatile gidip gelecekleri 81 il valiliğine bildirildi.

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstünün tatile gidebilmesi için yeni bir genelge yayımladı. Valiliklere gönderilen genelgeye göre 65 yaş ve üzerindekiler, izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi için "Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı"ndan ya da e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek. 65 yaş ve üzerindekilerin "Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi" için sağlık kuruluşuna, valilik veya kaymakamlığa gitmesine gerek olmayacak. 65 yaş ve üzeri kişiler, kendileriyle aynı durumdaki 1. derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için izin belgesine başvurabilecek. 65 yaş ve üzerindekiler, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesini, otobüs, uçak, tren ve özel araçlarla yapılacak yolculuklarda kullanabilecek.

Genelgeye göre; Son 3 yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği bulunanlar ve diyaliz hastaları seyahat izin belgesine başvuramayacak.