Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-08-2020 00:57   Güncelleme : 06-08-2020 09:30

6 Ağustos 1 dolar kaç TL?

6 Ağustos dolar kuru herkes tarafından yakından takip ediliyor. Global piyasada yaşanan dalgalanma sebebiyle hareketliliğini sürdüren döviz kurları ekonomistler tarafından paylaşıldı.

6 Ağustos 1 dolar kaç TL?

Korona virüs salgını nedeniyle etkilenen küresel piyasalar, döviz kurlarının değişmesine neden oldu. Amerikan doları kaç TL soruları gelmeye devam ederken, 6 Ağustos 2020 tarihinde dolar kurundaki hareketlilik paylaşıldı.

Teşvik paketi gerilimi
Kurban bayramı sonrası devam eden dalgalanma ekonomistler tarafından paylaşılırken dolardaki hareketlilik vatandaşların oldukça ilgisini çekti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında devam eden 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi gerilime neden olurken dolardaki hareketlilik de arttı. ABD ile Çin arasındaki gerilimin artarak devam edebileceğine yönelik endişeler yatırımcıları tedirgin etse de açıklanan şirket bilançoları ve yeni tip Korona virüs salgını nedeniyle ekonomi yönetimlerinin attığı destekleyici adımlar, pay piyasalarında satışların sınırlı kalmasını sağlıyor. Merkez Bankası tarafından da yakından takip edilen ve küresel piyasada da en çok kullanılan para birimi olan dolar vatandaşlar tarafından oldukça ilgi görüyor. Dünyada artan Korona virüsü vakalarının ekonomilere yansımaları izlenirken, Dolar ve Euro’nun gösterdiği değişiklikler yediden yetmişe her kes tarafından yakından izleniyor. Ekonominin hala teşvike ihtiyacı olması ve trilyon dolarlık yeni paket tartışmalarının yanı sıra korona virüs salgınının daha da kötüye gidebileceğini belirtilmesi, dolarda global değer kaybına yol açtı. Dolar kurunda hafif çaplı hareketlenmelerle dengelenme süreci devam ederken Euro kurunda ise istikrarlı yükseliş sürüyor.

Dolar da Euro da yükselişe geçti
Çarşamba günü, kapanışta doların satış fiyatı 6,97 TL, Euro’nun satış fiyatı ise 8,19 TL olmuştu. Serbest 7,05 piyasada TL olarak alınan dolar, 7,06 TL’den satılıyor. Öte yandan 8,40 TL’den alınan Euro ise 8,46 TL civarında satış işlemi görüyor.