Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-08-2020 09:26   Güncelleme : 05-08-2020 10:11

5 Ağustos Dolar kaç TL

Kurban bayramı sonrası merakla takip edilen doların piyasadaki hareketliliği devam etmekle beraber aynı zamanda vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

5 Ağustos Dolar kaç TL

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi alan Covid-19 salgını sebebiyle alt üst olan global ekonomide dolar oldukça yakından takip ediliyor. Yükselişi ile yatırımcısının yüzünü güldüren doların hafta ortasındaki hareketliliği araştırılmaya başlandı.

1 trilyon dolarlık teşvik paketi
Dolar yeni haftaya Ağustos 2018'deki seyrini hatırlatan seviyelerde başladı. Kurban bayramı sonra yeni normalleşme süreci devam ederken aynı zamanda altın da yakından izleniyor. Ekonomi üzerine paylaşılan en önemli verilerden ise Temmuz ayı enflasyonunun açıklanması oldu. Buna göre enflasyonda 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,58, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,76 artış gerçekleşti. Aynı zamanda veri gündeminde ABD'nin fabrika siparişleri verisinin öne çıktığını belirten analistler, yurt içinde tahminlerin altında gelen enflasyon verisinin Türk lirası varlıkları destekleyeceğini söyledi. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan ve görüşmeleri devam eden 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi ile ABD ve Çin arasında artan gerilime ilişkin gelişmelerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu bildirdi.

Dolar sabit, Euro yükseliyor
Salı günü kapanışta doların satış fiyatı 6,93 TL, Euro’nun satış fiyatı ise 8,19 TL olmuştu. Serbest piyasada 6,93 TL olarak alınan dolar, 6,94 TL’den satılıyor. Öte yandan 8,19 TL’den alınan Euro ise 8,23 TL civarında satış işlemi görüyor.