Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2020 19:45   Güncelleme : 08-04-2020 20:09

3 ay işten çıkarma yasak

Türkiye normlarında artık işveren, işçisini 3 ay süreyle çıkaramayacak. Ücretsiz izne çıkan işçilere ne kadar ödenecek. Ücretsiz işçi kaç lira alacak

3 ay işten çıkarma yasak

Corona virüsle mücadele kapsamında işten çıkarma üç ay süreyle yasaklanıyor. İşverenlerin işçilerini işten çıkarması yasaklanıyor. İşveren, önümüzdeki 3 ay süreyle işçilerini işten çıkaramayacak. Cumhurbaşkanı, eğer uyguns gölürse bu süreyi 6 aya çıkarabilecek. 

Günlük para
İşveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek. İşveren, işçisini ücretsiz izne gönderebilecek. Bu noktada ücretsiz izne gönderilen işçi, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan günlük olarak 39,24 TL ödenek alabilecek. Ayrıca 15 Mart'tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek. Bu düzenlemeleri içeren yasa teklifi taslağı, görüş almak üzere iş dünyası örgütlerine sunuldu.

Teklifte yer alan diğer maddelere ise şöyle; Salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi olağanüstü hallerde gelir kriterine bakılmaksızın ihtiyacı olan yaşlılara bakım hizmeti verilecek ve bakım ücreti ödemesi yapılacak. Aynı hak engelliler, çocuklar ve kadınlara da sağlanacak.