Cemre Ne Zaman, Nereye Düşecek?

featured

Cemre ne zaman, nereye düşecek? 2021’deki cemre düşmesi ne zaman olacak?

Kış aylarının gidiyor oluşunu ve yaz aylarının gelişine haber niteliğinde olan Cemre ne zaman düşecek? Cemre ne zaman düşer? İlk cemre ne zaman?

Kış aylarına veda edildiği ve yaz aylarına girildiği süre zarfını temsil eden Cemre, artan sıcaklıklarında göstergesi olarak biliniyor. Halk arasında Cemre olarak nitelendirilen ve nur olarak kabul edilip toprağa nur yağdığına inanılan mevsim geçişidir. Cemrenin düştüğü günün gecesi toprağın hafifçe kazılmasıyla bu nurun fosfor halinde geleceği rivayet olarak bilinir. Cemrenin toptaki anlamı ise halk arasında karakabarcık, kabarcık, kabarcuki ya da yanıkara adlarıyla bilinen iltihaplı çıban olarak bilinir.

Cemre Ne Zaman Düşer?

Halk arasında yaygın bir şekilde baharı müjdeleyen olay olarak nitelendirilen sıcakların artması cemre olarak biliniyor. Cemre’nin birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşmesine inanılır ve beklenir. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer. Her cemrenin düşmesiyle hava sıcaklığıda giderek artışa geçer.

Cemre Nedir?

Cemre’nin kelime karşılığı ise kor halindeki ateş anlamında bilinir. Diğer bilinen anlamı ise, Müslümanların hac esnasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yeniliklerdir. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi dolayısıyla önemli kişilere yazdıkları şiirleri de Cemreviye olarak geçer literatürlerde. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan sıcaklık olarak adlandırılır.

Cemrelerin, yılın 180 gün süren soğuk yarısı olarak ayırt edilen Kasım döneminin 100. gününden sonra, sıcaklıkların yükselmesiyle ilgili gözlem birikimini, kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıklama düşüncesinden kaynaklandığı ifade edilebilir. Birinci cemrenin 20 Şubat’ta havaya, ikinci cemrenin 27 Şubat’ta suya, ikinci Cemre’nin 6 Mart’ta toprağa düşeceği bekleniyor.

60 Yıllık bir araştırma, cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık etkilerilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla meydana gelmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!