Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Babalar Günü Ne Zaman?

babalar günü
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Babalar günü için geri sayım başlamış durumda. Birden fazla ülkede her sene Haziran ayının üçüncü pazarı kutlanan babaların onuruna bu özel gün hediyeler, etkinlikler ve süprizlerle geçecek.

Kendini yetiştirmesinde en önemli faktörlerden olan ve o yolda ışık tutan isim tanımını hakeden babalara sevgi ve minnet dileklerini içten hislerle gösterecek olanlar bu günün ne zaman hangi güne denk geldiğini araştırmaya başladı. Peki babalar günü ne zaman, nasıl oltaya çıktı. İşte soruların detayları sizler için haberimizde yer alıyor…

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşında gazi olan bir kişinin kızı Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünüyordu. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütüp birey olmalarını sağladı. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmişti. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlamalara sahne olmuştu. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ama resmi olarak Babalar Günü ilanını yapmamıştır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilerek bugün ortaya çıkmıştır. Katolikler Babalar Günü olarak farklı bir tarihi seçmiş ve o tarihte kulamalar yapıyorlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmaktadır?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Haziran ayının gelişi, Babalar Günü’nün ne zaman olacağı ve hangi güne denk geleceğini araştırmalara arasına soktu. Her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanan Babalar Günü, bu yıl 20 Hazirana denk geliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!