Kayseri Haberleri

2021 yılı ÖTVsiz Engelli Aracı alım şartları açıklandı

otvsiz-engelli-araci-alim-sartlar
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kayseritempo – Engelli raporu ile ÖTV’siz araç almak isteyen kişiler neler yapmalı. Yüzde 40 ve yüzde 90 engelli raporu olanlar ne yapmalı. 2021 yılı ÖTV’siz engelli aracı alabilmenin şartları.

2018 yılından bu yana uygulanan ÖTV’siz engelli aracı alma şartları 2021 yılı için de belirlendi. Resmi gazetede geçtiğimiz dönemlerde yayınlanan şartlar bu yıl içerisinde de geçerli olacak. Belirlenen bu şartlar Resmi Gazete Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebligata göre %40 engelli ve %90 olarak engelli raporuna sahipler için 2 şekilde yer almaktadır.

Neler yapılmalı..
ÖTV indirimi ÖTV indiriminden yararlanarak araç sahibi olmak isteyen engelli kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması gerekir. 6 motorun altında sıfır araç alınması şarttır.
Tam teşekkülü sağlık kurulu tarafından kişinin engel durumun tespit edilmesi ve raporlandırılması lazım. Engel raporları genellikle süresiz ve süreli olmak üzere 2 şekilde verilir. Süresi biten raporların güncellenmesi gerekir.

H sınıfı ehliyet..
ÖTV indiriminden yararlanarak satın alınan sıfır aracın 5 yıl boyunca başka birine satılmaması gereklidir. Yüzde 40 ve 89 arasında engeli bulunan vatandaşlar H sürücü belgesine sahip olmalıdır. Engelli aracı bu kişinin üzerine kaydettirilmeli ve engel durumuna göre yeniden tasarlanmalıdır. Özel olarak satın alınan ve tasarlanan araçları engelli kişi dışında birisinin sürmesi mümkün değildir.

%40 Engelli Araç alım şartları..
En az %40 ve en fazla %89 oranında engelli raporu bulunan kişilerin engelli aracında ÖTV indirimi ile araç satın alma şartları şu şekilde sıralanmaktadır: %40 ve üzeri engellilik ile ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın almak isteyen bireylerin öncelikle durumlarını gösteren raporu almaları gerekir. Raporda, engelli bireyin “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir durumunun olmadığı belirtilmiş olmalıdır. Sıfır alınacak olan aracın mutlaka engelli vatandaşın üzerine yapılması, Engelli sürücünün H sürücü belgesine sahip olması. (Ehliyetinde özel tertibatlı engelli aracı kullana bilir ibaresinin yer alması) Engelli aracının engelli vatandaşın engelli durumuna göre özel olarak dizayn edilmesi, Kesinlik ile özel olarak tertibat edilmiş olan engelli aracın başka bir kişiye sürmek amaçlı olarak dahi vermemesi, %40 engelli kişinin uzuv kaybının olması gerekmektedir. %40 ila %89 oranları arasında engeli bulunan kişiler için uygulanan engelli ÖTV indirimi %26,3 olarak, KDV indirimi ise %18’den %15,24’e düşmektedir.

%90 Engelli Araç alım şartları..
%90 ve üzeri engelli raporu bulunan kişilerin araç alım şartları arasında en önemlisi ÖTV ödenmemesidir. %90 ve üzeri engelli raporu bulunan kişiler için araç satın alma şartları şu şekildedir:
%90 ve üzeri engele sahip olan bireylerin engelli raporlarında “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir durumlarının olmadığı belirtilmelidir. Ancak bireyin engel durumu araç kullanmasına izin vermiyorsa, kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ÖTV’siz araç satın alabilir. Araç satın alma işlemi sırasında, aracı kullanacak kişinin de bulunması gerekir. Ağır engelli teşkil ettiği için herhangi bir sürücü belgesi istenilmez. Mutlaka araç satım işlemleri sırasında aracı engelli yerine kim satın alacak ise trafik tescilde belirtilmesi, Aracı engelli yerine satın alacak kişinin ehliyetli olması, Vasi tayini istenilmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kayseri Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!