2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

featured

Asgari ücret 2021 senesi için brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak veriliyor. Asgari ücretin değişmesiyle beraber işsizlik maaşı tutarı da değişiklik gösterdi. Her ne kadar işten çıkarma yasakları 17 Mayıs 2021’den itibaren 30 Haziran 2021’e kadar uzatılmış olsada işten kendi rızası ile çıkanların işsizlik maaşı alıp almayacağı merak konusu oluyor. Peki işsizlik maaşı ne kadar? Kaç yıl çalışan ne kadar işsizlik maaşı alıyor? İşsizlik maaşı alma şartları neler? İşsizlik maaşı kaç ay ödeniyor? işsizlik maaşı hesaplama nasıl yapılır? İşte merak edilen detaylar haberimizde…

İşsizlik maaşı asgari ücrete yapılan zamla birlikte artış gösterdi. Kafam esti, sıkıldım bu işyerinden deyip kafasına göre işten çıkanlar ya iş değiştirenler işsizlik maaşı alamıyor. Peki kimler işsizlik maaşı alır? İşsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı kaç ay ödenir?

Belirli bir yıl sigortalı olarak çalışanlar kendi istekleri haricinde işten çıkartılmaları zaman ve bunun yanında aranan şartları da yerine getirdikleri koşulda işsizlik maaşı alabiliyor. Asgari ücretin belirlenmesi sonrası, asgari ücret üzerinden belirlenen diğer ödenekler de belli olmaya başladı. İşsizlik maaşı da merak edilen ücretlerden bir tanesi oldu. Buna göre 2021 yılında alınabilecek en düşük işsizlik maaşı bin 420 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 840 lira oldu.

İşsizlik maaşını nasıl alırım?

İşsizlik maaşı hesaplamasında bir kişinin alabileceği en düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 40’ının altında olamaz. En yüksek işsizlik maaşı ise yine brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemez. Bu ücretten sadece damga vergisi kesimi yapılıyor. Buna göre işsizlik maaşları damga vergisi kesilmeden en düşük bin 420 lira en yüksek 2 bin 840 lira olabilir.

İşsizlik maaşını kimler alabilir?

Kendi istek ve kusuru dışında işten çıkanlar, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlar ve işten çıkışlarından önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar işsizlik maaşı için başvuru yapabilir.

İsizlik maaşı başvurusu nasıl nereye yapılır?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine başvurmak gerekiyor. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabiliyor. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir. İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı yoktur.

İşsizlik maaşını ne kadar alınır?

İşsizlik maaşının süresi ödenen primler ışığında belirlenir. Buna göre; son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene 10 ay süreyle işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!