Kayseri Haberleri Kayseri Haberleri

2021 Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi ibadet. Kadir Gecesi duası ve namazı

20210127-2021-kadir-gecesi-ne-zaman-kadir-gecesi-hangi-gun-ayin-kacinda-kadir-gecesin-de-neler-yapil-383201888f9c92f936cf.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KayseriTempo – 2021 Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi hangi gün, ayın kaçında? Kadir gecesin de neler yapılabilir? Kadir gecesinde ibadet nasıl yapılır? İslam alemi için çok önemli olan dini günler, Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Bu günleri ibadet, oruç ve iyilikle geçirmek isteyen Müslümanlar büyük heyecanla dini günleri araştırmaya başladı. Bunlar arasında en önemli gün sayılan Kadir gecesi, hangi gün olduğu ve nasıl bir ibadet ile geçirilmesi gerektiği öğrenilmeye çalışılıyor.

Her yıl Hicri takvime göre değişiklik gösteren dini günler, Müslümanlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Üç ayların arasında en önemli olan 11 ayın sultanı Ramazan, geldiği gün büyük bereketle Müslümanları sevindiriyor. Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir gecesi, Müslümanlar için günahlarını bağışlandığı gün olarak kabul ediliyor. Bu güzel gece, Kuran’ın ilk indiği gün olarak bilinmeye devam ederken, Müslümanlar ibadetle geçirmeye çalışıyor. En hayırlı ay olan Ramazan, Kadir gecesiyle taçlandırılmaktadır. Bu özel günde affedilmek için ibadete yönelmeye çalışan Müslümanlar, şimdiden hangi gün olduğunu araştırıyor.

2021 Kadir gecesi ne zaman ?
Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı takvime göre 8 Mayıs 2021 Cumartesi gününe denk gelecek. Bugün ise Ramazan’ın 26. gününü 27 güne bağlayan gece olacaktır.

Kadir gecesinde ibadet nasıl yapılır?
Kadir gecesi Kuran’ın ilk indiği gün olarak bilinirken, bütün gün ibadetle geçirmek için Müslümanlar tarafından büyük arayışlar içerisine girilmektedir. Bugün yapılan dualarında ibadetlerinde kat kat fazla sevap alınacağını bilen Müslümanlar, neler yapması gerektiğini merak eder.  Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletliyken kazası yoksa nafile kılabilir.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur”an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313). Alemlerin Sultanı Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmelidir. O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir. Bol tefekkürde bulunulması gerekmektedir. “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmelidir. Bol bol zikir çekilmesi faziletlidir.

Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli. Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmelidir. İdrak edilen geceyi son fırsat bilerek bol ibadetle geçirmek faziletlidir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!