Kayseri Haberleri

2021 Engelli Raporu almak için neler gerekli

engelli-raporu-arac-alabilmek-icin
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kayseritempo – 2021 yılı Engelli ÖTV İndirimi Nedir. Engelli Sağlık Raporu başvuru için gerekli evraklar. Engelli Raporu almak için.. Yüzde 90 engelli raporu olanlar ne yapabilir.

Yüzde 90 olmalı..
Özel Tüketim Vergisi’nden muaf olarak Engelli aracı almak için 2021 yılında şartlar değişti mi. 2020 yılı ve öncesinde istenilen evraklar ve belgelerde değişiklik var mı. Kimler ÖTV’den muaf olarak engelli aracı alabilecek. ÖTV indirimi ve muafiyeti hakkını belirleyen en önemli unsur, Engelli Sağlık Kurulu raporunda belirtilen engel oranıdır. 2018’de yürürlüğe giren yeni yasaya göre engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler ÖTV’den muaf olarak bir otomobil sahibi olabilirler. Bu bireylerin araç kullanmasının mümkün olmadığı durumlarda, 3. dereceye kadar yakınları da B sınıfı bir ehliyet sahibi olmak kaydıyla, engelli bireye ait bu araçları kullanabilmektedirler.

Tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %90 ve üzeri engel sahibi bireylerin raporlarında, araç kullanmalarına engel bir durumlarının olmadığının belirtilmesi ve H sınıfı ehliyet sahibi olmaları kaydıyla, kendilerinin de bu araçları kullanmaları mümkündür. Raporda belirtilen ortopedik engel oranı %40 ve üzerinde olan engelli bireylerin bu istisnadan faydalanabilmesi için; kişinin engeline özel aksam ile hazırlanmış aracını kendisinin kullanmasına engel bir durumun olmadığı açıkça belirtilmiş olmalıdır. Ancak bu koşulla ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç sahibi olabilir ve bu araçları kendileri kullanılabilirler.

İstenilen evraklar..
Engelli bireylerin engelli raporu başvurusunda bulunabilmeleri için gerekli olan evraklar belirlendi. Buna göre Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na başvurulması için hastane tarafından verilen dilekçe,
Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na başvuran bireyin 5 adet vesikalık fotoğrafı istenmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu için başvurulan hastane tarafından rapor sonucu hastane yetkilileri belirli bir zaman dilimi bilgisi vermektedir. İncelenen rapor sonucu genellikle hastanenin belirlediği günlerde başvuran bireye iletilir. Engelli Sağlık Kurulu Raporu sonucunun belirlenmesi halinde, kurum müracaatında üç nüsha olarak düzenlenmektedir. Aynı şekilde kişisel müracaatlarda iki nüsha olarak hazırlanacaktır. En son sağlık kurulu raporu kamu hastanesinin başhekimi tarafından onaylanmaktadır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu nüshalarından biri başvuran engelli bireye verilmektedir. Eğer başvuru bir kurum tarafından yapıldıysa, bir nüsha da ilgili olan kuruma verilmekte veya posta yoluyla gönderilmektedir. Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nun bir nüshası da her zaman hastane içerisinde belgelendirilmek üzere saklanmaktadır. Engelli raporu alma şartları kişinin yaşamsal gerekliliklerine göre belirlenmektedir. Sağlık Bakanlığı‘nın belirlediği ve engel durumunun gereklilik gösterdiği şartlara bireyin ne kadar uyum sağladığına göre talep edilebilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kayseri Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!