2021 Berat Kandili Ne Zaman? 2021 Berat Kandili Hangi Gün? Berat Kandili Nedir? Berat Kandilin’de Okunacak Dualar Nedir?

20210122-2021-berat-kandili-ne-zaman-2021-berat-kandili-hangi-gun-berat-kandili-nedir-berat-kandilin-9839eb865ca1a381387e.jpg
Daha Fazla Göster

Kayseritempo.org – 2021 Berat Kandili Ne Zaman? Berat Kandili Hangi Gün? Berat Kandili Nedir? Berat Kandili Duaları Nedir? İslam alemi için oldukça önemli olan üç aylar içinde yer Berat Kandili bütün müminlerin hasretle beklediği bir gün halinde oluyor. Berat kandilin de Müslümanlar ibadet ederken, ellerini semaya açarak günün rahmet ve bereketini kaçırmak istemiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı takvime göre Müslümanlar Berat kandilinin ne zaman olacağını merak ediyor.

İslam alemi tarafından heyecan ile beklenen Berat Kandili, üç aylardan Şaban ayının içerisinde bulunduğu gibi rahmet, bereket, takdir ve af gecesi olarak geçiyor. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini tavsiye etmiştir. Berat gecesinde Allah kuranda şunları dile getirmiştir; ‘’Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belaya duçar olan yok mu, ona afiyet vereyim’’ bizlere müjdelemiştir. Bu mübarek Berat gecesini ibadet ve dua ile geçirmek isteyen Müslümanlar Diyanet İşleri Başkanlığının açıkladığı takvime göre ne zaman olacağını merak ediyor.

2021 Berat Kandili Ne Zaman? 2021 Berat Kandili Hangi Gün?

Diyanet İşleri Başkanlığının açıkladığı takvime göre Berat Kandili 27 Mart 2021 Cumartesi günü kutlanacak.

Berat Kandilinde Okunacak Dualar

“Allah’ım! Senden senin sevgini ve beni sana yakın kılacak herkesi sevmeyi bana nasip etmeni niyaz ediyorum.” (Tirmizi, Daavat, 73)
“Allah’ım! Beni güzellikler işleyip müjdesine nail olanlardan, kötülük işlediklerinde de bağışlanma dileyenlerden eyle.” (İbn Mace, 57)
“Rabbimiz! Bize dünyada da ahirette de iyilik ver ve bizi ateş(cehennem) azabından koru.” (Bakara, 2/201)
“Ey Rabbimiz! Unutur ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet bizi bağışla, bize acı! Sen bizim mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et.” (Bakare,2/286)
“Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı sağlam bastır(kaydırma) ve şu kafir kavme karşı bize yardım et.” (Bakara, 2/250)
“Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen bağışı en çok olansın.” Al-i İmran, 3/8)
“Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve Müslüman olarak bizim canımızı al.” (A’raf, 7/126)
“Rabbim günlüme ferahlık ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimdeki tutukluluğu çöz ki sözümü anlasınlar.” (Taha, 20/25-28)

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!