Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-06-2020 11:35   Güncelleme : 13-06-2020 19:26

2020 ÖTV indirimi var mı. ÖTV indirimi ne kadar 

Yeni araç almak isteyenler, ÖTV indirimi hakkında detayları merak etti. ÖTV indirimi olacak mı. ÖTV indirimi araçlarda ne kadar etkili olacak.

2020 ÖTV indirimi var mı. ÖTV indirimi ne kadar 

Sıfır ve 2. El araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar, ÖTV indirimine dair detayları merak etti. ÖTV’nin 2020 yılında otomobil satışlarında artış gösterip göstermeyeceği de araştırıldı. 2018 yılında yapılan ÖTV indirim otomobil satışlarında ciddi artış göstermişti. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın sıfır ve ikinci el araç kredisi kampanyalarını açıklamasının ardından sıfır otomobiller için ÖTV indiriminin dört gözle beklendiği kaydedildi. Bankaların faiz indirimi açıklaması vatandaşların otomobil araştırması içerisine girmesine neden oldu.

Sıfır ve 2. El Otomobil..
Geçtiğimiz dönemlerde yapılan açıklamalarda ÖTV indiriminin 2020'nin ilk bölümünde yapılması bekleniyordu. Kamu bankalarının kampanyası sonrası ise pek çok kişi araba almak için borca girme adımları attı. Resmi gazetede yayımlanması beklenen kararın henüz açıklanmadığı kaydedildi. Ancak resmi gazetede engelli vatandaşları kapsayan bir karar çıktı. ÖTV indirimindeki ilk adım engelliler için atıldı. Resmi gazetede, “Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde belirtilen yüzde 22.8'lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL'ye kadar ÖTV alınmayacak” ifadeleri yer aldı.

ÖTV Ne Kadar
Uzmanların yaptığı açıklamaya göre yerli üretim sıfır otomobillerde 0,49 ve 0,69 faizle kredi verilebileceği, ikinci el otomobil alımlarında ise 0,82 faiz oranı uygulanabileceği vurgulandı. Aynı zamanda kredilerde 60 ay vade ve 6 ay öteleme seçeneğinin de yer alacağı kaydedildi. ÖTV indirim olması durumunda araçların gerçek eder fiyatına düşeceği şeklinde yorumlar yapıldı. 

ÖTV Nedir
Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir.

Hangi Ürünleri Kapsıyor
Özel Tüketim Vergisi;
- Lüks ürünlerde (kürk, mücevher, lüks arabalarda gibi),
- İnsan sağlığına zararlı olan ürünlerde (Tekel ürünleri olan alkol, sigara gibi),
- Çevreye zarar veren ürünlerde (fosil atık, benzin, kömür gibi) ödenir.