Gündem
Giriş Tarihi : 07-06-2020 17:26   Güncelleme : 08-06-2020 14:50

2020 Haziran Babalar Günü

2020 yılında Babalar günü ne zaman kutlanacak. Babalar Günü Haziran ayının kaçıncı haftasında kutlanıyor. Babalar Günü tarihçesi nedir

2020 Haziran Babalar Günü

365 gün 6 saatlik yıl takvimi içerisinde Dini ve Milli Bayramlarımızın yanı sıra hayatımızda önem arzeden çok değerli günler de var. 1 Ocak'ta başlayıp medyum yorumları 31 Aralık günü sona eren yıl içerisinde insanların hediyeleşmesini sağlayan müstesna günler yeralmakta. Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Doğum günü, Evlilik Günü gibi. Bunlardan birisi de Babalar Günü. medyum Her yıl Anneler Günü olduğu gibi Babalar Günü de kutlanıyor. Sevgililer günü Şubat ayı içerisinde, Anneler Günü Mayıs ayı içerisinde, Babalar Günü ise Haziran ayı içerisinde kutlanıyor.

Babalar Günü..
Anneler Günü, Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanırken Babalar Günü ise Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanıyor. Bu günde herkes babasına, evinin reisine, patronuna veya baba olan sevdiği birisine hediye alarak "Babalar Gününüz Kutlu Olsun" mesajı gönderiyor. Tüm dünyada kutlanan bu üstesna gün için geri sayım başladı. medyum şikayetleri Önemli firmalar, şimdiden Babalar Günü için özel indirimler yaparak güzel hediyeliklerini satışa çıkardı. Her yıl Haziran ayının üçüncü haftasında kutlanan Babalar Günü, bu yıl 21 Haziran 2020 Pazar günü kutlanacak. Bir anlamda 21 Haziran günü Babaların gönlü hoş tutulacak. Kimisi bir öpücük ile, kimisi bir gülüş ile, kimisi gömlek, kimisi ekonomik değeri daha yüksek hediyeler ile babasının veya babası yerine koyduğu kişiye hediye verecek. Babası hayatta olmayan veya yanında olmayan kişiler ise buruk bir Babalar Günü yaşayacak. Tabiki, sevdikleri yanında olmayan babalar da buruk ve hüzünlü bir Babalar Günü geçirecek.

Babalar Günü tarihçesi..
Amerikalı savaş gazisi kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası, annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.
Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.
Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.