20 ŞUBAT 2020 Perşembe 00:55
Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 07-11-2019 10:27   Güncelleme : 07-11-2019 10:27

2019 Mevlid Kandili tarihi

Mevlid Kandili ne zaman kutlanacak. 2019 yılı Mevlid kandili tarihi. Hicri takvime göre Mevlid Kandili. Mevlid ne demek

2019 Mevlid Kandili tarihi

Yılın belirli günlerinde Hicri tarihlere göre kandiller kutluyoruz. bunlardan birisi de Mevlid Kandili. Hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 11. gecesini 12. güne bağlayan gece Mevlid Kandili kutlanıyor. Mevlid Kandili, peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği gün olarak biliniyor. Mevlid Kandili, Miladi takvime göre hangi gün, ne zaman kutlanacak?

Bayram günü
Mevlid, doğum zamanı demektir. Rebiülevvel, ilkbahar demektir. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Mevlid Kandili de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür. Mevlid Kandili bu sene 8 Kasım Cuma günü idrak edilecek. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Muhammed’in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir.

Hangi ibadetler yapılır
Mevlid Kandili peygamber efendimizin doğum gecesidir. Bu anlamlı gece en güzel şekilde değerlendirilmeye çalışılır. Mevlid Kandili'nde; Peygamber efendimiz Hz. Muhammed için salatü selamlar getirilir ve şefaati ümit edilerek ümmetinden olma bilinci yenilenir. Bol bol zikirde bulunulur. Kuran-ı Kerim okunur, okuyan kişiler dinlenir. Kişiler kendileri ve Mümin kardeşleri için hayır duaları ederler. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları camide cemaat ile birlikte kılınır. Kandil gecesinin gündüzünde oruç tutmaya çalışılır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA