Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-07-2019 10:30   Güncelleme : 03-07-2019 14:06

2 yıl için yüzde 42 zam

Şeker-İş Sendikasına bağlı olarak çalışan 1356 Kayseri Şeker personeline yüzde 42 zam artışı

2 yıl için yüzde 42 zam

Kayseri Şeker’e ait Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarının çalışma sahalarında Şeker-İş Sendikasına bağlı olarak çalışan 1356 personeli ilgilendiren 28. Dönem Toplu iş sözleşmesi, İki yıl için toplamda ortalama yüzde 42 zam artış oranı üzerinden imzalandı.

Kayseri Şeker Fabrikası 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda gerçekleşen sözleşme imza törenine; Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyelerinden Hurşit Dede,Avni Hokka Ömeroğlu, Harun Halıcı, Ümit Korkmaz, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür yardımcıları, Şeker İş Sendikası Genel Merkez Yöneticileri, Şeker İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı ve sendikalı işçiler katıldılar.

Toplu sözleşme töreni esnasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, "28. Dönem Toplu iş sözleşmesinin çalışanlarımız, şirketimiz ve sendikamız açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum. Önceki sözleşmede çalışanlarımıza Türkiye’de en yüksek zammı vermiştik. Bizim şampiyonluğu bırakmak gibi bir niyetimiz yok. İddiamızı devam ettiriyoruz ve yine örnek olacak bir çalışma ile sözleşmeye ilave olarak son iki döneme enflasyon farkı uygulaması ilave etmek suretiyle iki yıllık olarak yüzde 42 oranında zam yapmış bulunmaktayız. Ağız tadı ile harcayın" dedi.

Başkan Akay konuşmasında öncelikle Kayseri Şekerdeki son 9 yıldaki sözleşme sürecini değerlendirerek “2011 yılından beri yapmış olduğumuz 5. Toplu sözleşmeyi yapıyoruz. İlk seneki tabloyu biz de unutmuyoruz. Sendikamızın Başkan ve yöneticileri de unutmuyordur. O sene çalışanlar maaşını, ikramiyesini alamıyordu. Sendika temsilcileri durumu bildikleri için toplu sözleşme esnasında ne gibi bir yol izleyecekleri konusunda da kararsız kalmışlardı. Sendika temsilcilerimiz Yönetim Kurulumuzun da hazır olduğu toplantıya katıldıklarında kendilerine böyle bir dönemde bizim çalışanlarımıza zam yapma durumumuz olmadığını anlayışla karşılamanızı bekliyoruz deyince anlayış gösterdiler. Ancak, Yine de burası Kayseri Şeker, Kayseri Şeker batmış da olsa çalışanlara hak ettiğini verir, vermesi gerekir dedik ve Türk Şeker seviyesinde yine zam yapma başarısını göstermiştik. O günden bu güne 9 yıl geçti ama bu süre zarfında yapmış olduğumuz toplu sözleşmelerde elimizden geldiği kadar şirketimize, çalışanımıza yakışanı yapmaya çalıştık. Bizim anlayışımızda hem çiftçimizi hem çalışanımızı namerde de merde de muhtaç etmemek var. Yine de içinde bulunduğumuz şartları göz ardı etmememiz gerekiyor. Şeker sektörünün ve Şeker Fabrikalarının içerisinde bulunduğu duruma baktığımızda özellikle çok sıkıntılı bir süreç yaşanmakta olduğunu hep birlikte görüyoruz. Biz yine de çalışanımıza en yüksek zammı vermeye çalışıyoruz” dedi.

Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de yapmış olduğu konuşmada; Tarihi süreç içerisinde battı batıyor, gitti gidiyor denilen Kayseri Şeker Fabrikasındaki 2011 yılı öncesindeki krizi işçiler olarak hep birlikte yaşadık. O krizi Damarlarımızın içindeki kanda hissettik. O zorlukları yaşamak, çalışanların ekmeğinin aşının gideceğini bilmek kadar acı bir durum yoktu. O günleri Allah bir daha ne Kayseri Şeker Fabrikamıza ne de diğer fabrikalarımıza ve ne de ülkemize göstermesin. Ama o günden bu güne gelinen sürece baktığımız zaman güzel olan şeyleri takdir etmek mecburiyetindeyiz. Bu sözleşmede de Başkanımız ve Yöneticilerimiz yine büyüklüğünü gösterdi. Ben Kayseri Şeker Fabrikasına geldiğimde, Başkanımız Sayın Hüseyin Akay’ın konuşması esnasında ve bu salondaki gördüğüm olumlu manzaradan çok etkilendim. Allah birliğinizi dirliğinizi bozmasın. Birlik ve beraberliğin kıymetini bilelim. Kayseri Şeker’e bağlı üç fabrikamızın ülkeye hizmetinden alı koymasın. Katma değeri artarak insanlarımıza hizmet etsin. Bu toplu sözleşmemizin öncelikle Kayseri Şeker çalışanlarımıza, Şeker sanayimize, çalışma hayatına ve ülkemize hayırlara vesile olmasını dilerim" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından imza törenine geçildi. İmza töreni sonrası yapılan sözleşme çalışanlar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 30 14
 • 2 Beşiktaş 27 14
 • 3 Trabzonspor 26 14
 • 4 İstanbul Başakşehir 26 14
 • 5 Fenerbahçe 25 14
 • 6 Galatasaray 23 14
 • 7 Alanyaspor 22 14
 • 8 Yeni Malatyaspor 20 14
 • 9 Göztepe 20 14
 • 10 Denizlispor 18 14
 • 11 Gaziantep FK 17 14
 • 12 Çaykur Rizespor 17 14
 • 13 Gençlerbirliği 14 14
 • 14 Konyaspor 14 14
 • 15 Kasımpaşa 12 14
 • 16 Antalyaspor 12 14
 • 17 Kayserispor 10 14
 • 18 MKE Ankaragücü 9 14
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA