Medya
Giriş Tarihi : 12-06-2020 00:00   Güncelleme : 12-06-2020 12:33

11 Haziran Reyting Şampiyonu

Ekranların sevilen dizi ve programların her akşam giriştikleri reyting savaşında hangi yapımın ilk sırada yer aldığı merak konusu oldu. Peki 11 Haziran 2020 tarihli reyting sonuçları yayımlandı mı?

11 Haziran Reyting Şampiyonu

Televizyon dünyasında dizi ve filmler her akşam giriştikleri reyting mücadelelerine hız kesmeden devam ediyor. Gündelik yaşamımızda her anımıza sızan dikdörtgen kutu, oyuncuların renkli dünyasını da gözler önüne seriyor. Hayatımızın bir parçası olan televizyon dünyası, diziler ya da programlar hergün bir rekabet içerisinde birbirleriyle olan yarışına devam ediyor. Perşembe akşamları televizyon kanalları arasında devam eden kıyasıya rekabette kimin birinci olduğu izleyenler tarafından da büyük bir merak konusu halini aldı. Yayınlanan dizi ve programların hayranları, izledikleri dizilerin birinci olması için ekran başından bir an olsun ayrılmıyor.               

AB ve Total olarak iki farklı reyting kategorisinde rekabet eden dizi ve programların 11 Haziran 2020 Perşembe akşamı yayınlanan bölümlerinin birincileri bugün açıklandı. İşte 11 Haziran 2020 reyting sonuçları...

Reyting nasıl ölçülür?
Reyting televizyonlar için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta günlük hayatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür?

Reyting nedir
Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar çok izlendiğini gösteren sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son açıklanan verilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.

Reyting oranları..
Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adlı cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar. Ardından tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Geliştirilen bu sisteme göre bir sıralama yapılır.Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm izleyicilerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken, AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır. 

Reyting denekleri..
Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığında cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor. Denekler bunu genellikle ücret almak yerine "hediye" karşılığı yaparlar. Bu uygulama da hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi küçük ev aletleri hediye edilebilir.

11 Haziran 2020 Perşembe reyting sonuçları 

 

TOTAL İLK 10 PROGRAM
1 SURVIVOR    TV8
2 FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA HABER    FOX
3 ESRA EROL'DA    ATV
4 MUGE ANLI ILE TATLI SERT    ATV
5 GULDUR GULDUR SHOW (TKR)    SHOW TV
6 SURVIVOR OZET    TV8
7 GIZEMLI ADAYA YOLCULUK (Y.S)    SHOW TV
8 SHOW ANA HABER    SHOW TV
9 PIYASA EKRANI    KANAL D
10 ATV ANA HABER    ATV

AB İLK 10 PROGRAM
1 SURVIVOR    TV8
2 FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA HABER    FOX
3 GULDUR GULDUR SHOW (TKR)    SHOW TV
4 SURVIVOR OZET    TV8
5 KOD ADI OLYMPUS (Y.S)    KANAL D
6 GIZEMLI ADAYA YOLCULUK (Y.S)    SHOW TV
7 PIYASA EKRANI    KANAL D
8 MUGE ANLI ILE TATLI SERT    ATV
9 SURVIVOR EKSTRA    TV8
10 ESRA EROL'DA    ATV