Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-03-2020 17:27   Güncelleme : 25-03-2020 11:08

1000 TL Sosyal Yardım kimler alacak

1000 TL Sosyal Yardım desteği almak isteyenler nereye başvuracak. 1000 TL Sosyal Yardım almak için şartlar neler. 1000 TL Sosyal Yardım ne zaman ödenecek. İşte ayrıntılar

1000 TL Sosyal Yardım kimler alacak

Korona Virüsü'nün Türkiye'de derin yaralar açmaması için kurumlar ve bakanlıklar üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan vatandaşları sevindiren haber geldi. Sosyal yardım ödemesine ilave 1000 TL daha yardım yapılacağını açıkladı. Peki, 1000 TL sosyal yardım şartları nelerdir? Kimler nasıl alabilecek? İşte detaylar.

1000 TL almak için
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardım ödemesine ek olarak 1000 TL daha yardım yapılacağını duyurdu. Sosyal yardım alabilmek için bazı şartların karşılanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir: Sigortalı çalışmıyor olmak, Gelir testi sonucunda hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması, Emekli olmamak ya da SGK’dan gelir almıyor olmak, Aktif Bağ-Kur’lu olmak Kendi sigortalılığından ya da bakmakla yükümlü kişi olarak sağlıktan yararlanmıyor olmak gerekmektedir.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre, ihtiyacı olan ailelere 1000 TL sosyal yardım verilecek. Gelir testi sonucunda hane halkının ortama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan kişiler kanunen muhtaç sayılmaktadır ve bu kişilere devlet tarafından yardımlar yapılmaktadır. 

Ne zaman ödenecek
1000 TL sosyal yardım ne zaman ödenecek? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında 2 milyar liralık destek ödemelerinin Nisan ayının başında yapılacağını duyurdu.

Başvuru nasıl yapılır
Sosyal yardım başvuruları, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacaktır. Ancak daha önce gelir testi yapılmış ve yardıma muhtaç olduğu belirlenmiş kişilere otomatik ödeme yapılacağından başvuru şartı aranmayacak ve online-bizzat başvuru yapılamayacak.

Nereden alınacak?
Bu yardımdan daha önce Kaymakamlıklara başvuran ve aile yardımı alan kişiler yararlanabilecek. Bu yardım için online veya bizzat başvuru yapılamayacak. Aile, Çalışma ve ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na kayıtlı ve darg elirli aileler sistemden belirlenecek ve sonrasında 1000 TL yardım yapılacak. Sosyal yardım ödemeleri ihtiyaç sahipleri adına PTT’ye gönderilecektir. PTT’ye gönderilen ödemeleri vatandaşlar herhangi bir PTT’den alabilecektir. 1000 TL sosyal yardım sorgulama 1000 TL sosyal yardım ödemesine hak kazanıp kazanılmadığı, Nisan ayı itibariyle e-devlet sistemi üzerinden, https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasından sorgulanabilmektedir.