Gündem
Giriş Tarihi : 14-05-2020 13:14   Güncelleme : 14-05-2020 13:14

10 şehir için maske zorunluluğu

Kontrollü Sosyal Hayat ve Covid19 virüs tedbirleri kapsamında Türkiye'nin 10 şehrinde maske zorunlu hale getirildi.

10 şehir için maske zorunluluğu

Türkiye'de Covid19 virüs salgını ile ilgili tedbirler ve uygulamalar devam ediyor. Bir yandan Kontrollü Sosyal Yaşam'a ayak uydurmak adına bazı uygulamalar esnetilirken bazı noktalarda da uygulamalar sıklaştırılıyor. İşte bunlardan birisi de maske kullanımı konusunda. Maske kullanımı, Türkiye'deki 10 şehirde zorunlu hale getirildi.

İşte 10 şehir
Kontrollü Sosyal Hayat sürecinde AVM, Market, pazar yerleri, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan berberler ve kuaförlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı şehirlerde Hıfzıssıhha Kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi hale getirildi. Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları, maskesiz sokağa çıkılmasını yasakladı. Sosyal mesafe kuralına da dikkat çekildi. Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı bu 10 şehirlerin yanı sıra Gaziantep, İzmir, Adana gibi önemli merkezlerde de insan yoğunluğunun oluştuğu önemli cadde ve çarşılara maskesiz girilmesi yasaklandı. Maske takmayanlara ise Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarında 392 TL idari para cezası uygulanacak. 

"Maskesiz asla"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Mayıs'ta Tarabya'daki Huber Köşkü'nde video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, yeni tip corona virüsle mücadelede ortaya çıkan tablonun uzunca bir süre hayatı maske kullanımı, fiziki mesafeyi koruma ve temizliğe sıkı riayetin esasını oluşturduğu yeni düzene göre sürdürülmesi gerektiğine işaret ettiğini açıklamıştı. "Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız." diyen Erdoğan, sokakta, markette, iş yerinde, her yerde fiziki mesafenin mutlaka korunması gerektiğini vurgulamıştı.