Gündem
Giriş Tarihi : 28-05-2020 19:59   Güncelleme : 29-05-2020 02:23

1 Haziran Milat! 65 yaşüstü ve 20 yaşaltı vatandaşlar için yeni karar

Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. 20 yaşaltı ve 65 yaşüstü vatandaşlar ile ilgili yeni kararlar alındı.

1 Haziran Milat! 65 yaşüstü ve 20 yaşaltı vatandaşlar için yeni karar

Mart ayından bu yana ülkemizde kendisini gösteren ve binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan Coronavirüs salgını ile ilgili mücadele devam ederken 1 Haziran 2020 Pazartesi tarihinden itibaren iyileştirme kararları alındı. Bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda yeni kararlar alındı. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığı'nın tespitleri sonrasında Bakanlar Kurulu karar aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kararları kamuoyu ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalara göre;
* Şehirlerarası seyehat kısıtlaması 1 Haziran'da kalkıyor.
* Kreş ve Gündüz bakım evleri 1 Haziran'da açılacak.
* İdari izinli sayılan kamu personelleri 1 Haziran tarihinde işbaşı yapacak.
* 65 yaş üstü vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. 65 yaşüstü vatandaşlar, Pazar günleri saat 14:00-20:00 saatleri arasında yürüyüş mesafesinde sokağa çıkabilecek. 65 yaş üstü İşletme sahibi esnaf ve sanatkarlar, tüccar, sanayici, işadamı, serbest meslek sahibin ise maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek.
* 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasında değişiklik oldu. 19 ve 20 yaşındakiler bu kapsamın dışına alındı ve artık 18 yaşaltı vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması yapıldı. 0-18 yaş arası vatandaşlar her Çarşamba ve Cuma günü saat 14:00 ile 20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. İkili sistem olmayacak. 
* 1 Haziran tarihi itibariyle restaurant, cafe, hastane, pastane, kıraantahene, yüzme havuzu gibi işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye devam edecek. Eğlence mekanları ile Nargile salonları bu kapsam dışında olacak.
* Yol güzergahındaki dinlenme tesisleri, 1 Haziran'dan itibaren açık tutulabilecek.
* Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek.
* Müze ve Ören yerleri de 1 Haziran'da açılacak. 
* Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir. 
* Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı. Spor tesisleri gece 24.00'e kadar hizmet verebilecek.
* Deniz taşımacılığı, balıkçılık ve taşımacılığı belirlenen kurallar dahilinde faaliyetlerini sürdürecek.
* Sürücü kursları ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren faaliyetlerini sürdürebilecek.
* Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kararı devam edecek.