Yemekten sonra neden uykumuz gelir, neden üşürüz

Yemek yedikten sonra neden uykumuz gelir. Tok iken uyku bastırması neden kaynaklanır. Yemek yedikten sonra neden üşürüz. Uyku hisinin üşümekle alakası var mıdır

Yemekten sonra neden uykumuz gelir, neden üşürüz

İnsanlar genellikle yemek yedikten sonra üşüdüklerini, çok uykuları geldiğini söyler ve bunun sebebinin neyden kaynaklandığını sorgularlar. Tokken bir üşüme hissi geldiğini sorgulayan insanların aksine çoğu kesimde açken üşüdüklerini söylerler. Bununla birlikte en çok merak edilen bir diğer soru ise yemek yedikten sonra kendilerini neden çok yorgun hissettikleri ve çok uykularının gelmesinin sebebi.

Yemek yedikten sonra hemen hemen herkes kendisini yorgun hisseder ve bunun için uyumak ister. Bunun nedeni ise yemek yeme esnasında kendi vücut yapısına oranla daha büyük porsiyonlarda yemek yemesidir. Doktorlar genellikle bu uyku hissinin sindirim sistemiyle bir bağlantısı olduğunu söylerler. Yenilen yemeğin sindirilmesi gerekiyor ve bunun için enerji ihtiyacı ortaya çıkıyor. Kişi kendi yapısına oranla daha büyük porsiyonlar tükettiği için daha fazla enerji ihtiyacı oluyor.

Fazla porsiyonlar için fazla enerji harcandığı sebebi ile de kişide yorgunluk ve uyku ihtiyacı oluşuyor. Peki bir diğer merak edilen konumuza gelecek olursak yemek sonrasına üşüme hissinin ortaya çıkış nedeni uykuya sebeb olan sindirim sistemi ile alakalı. İnsan vücudundaki kan akışı sindirime yardımcı olmak için mide etrafında toplanır bununla birlikte de vücudun dış bölgelerinde kan yoğunluğu azalır ve dolayısıyla vücutta bir üşüme oluşur.

Yemekten sonra neden üşürüz Yemekten sonra neden uykumuz gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza