Yemekten sonra karın ağrısı neden olur

Birçok kişinin yemek sonrası karnında ani bir ağrı hissetmesinin nedeni Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yazıcı açıkladı.

Yemekten sonra karın ağrısı neden olur

Bağırsak damarında darlığın, yemek sonrası şiddetli karın ağrısı, ciddi kilo kaybı ve ağrı endişesiyle yemek yemeden kaçınma davranışı ile görüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yazıcı önemli açıklamalarda bulundu.

 Yemekten hemen sonra şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız, son dönemlerde ciddi kilo kaybettiyseniz ve ağrı endişesiyle iştahınız kesildiyse bağırsak damar tıkanıklığı yaşıyor olabilirsiniz.

Bağırsak damarının daraldığı bu durumun genellikle 65 yaş üzerinde çıktığını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yazıcı “Genellikle yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve böbrek yetmezliği hastalarında görülür. Tedavi edilmediğinde ölüme kadar gidebilen ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Tedavisi anjiyoplasti ile darlığın açılmasıdır” dedi. 

Sözlerine devam eden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yazıcı şu açıklamalarda bulundu. "Hastamız kliniğimize yemek sonrası şiddetli karın ağrısı ve ciddi kilo kaybı ile başvurdu. Yaptığımız anjiyografide bağırsak damarında ciddi darlık tespit ettik. İnce tel ile geçilen darlığa balon anjiyoplasti uyguladık. Tam açıklık sağlanarak işlemi tamamladık. Sonuç olarak karın ağrısının değerlendirilmesinde nadir ama önemli bir neden olan kronik bağırsak iskemisi, tanı yöntemlerinin yaygınlaşması sayesinde daha sık karşılaşılan bir durum olmuştur. Tanıda öncelikle şüphelenmek önemli rol oynar. Ölümcül olabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için tedavisi ve takibinin yakından yapılması çok önemlidir" şeklinde konuştu.

 

Karın ağrısı Karın ağrısı neden olur Karı ağrısının tedavisi Karın ağrısı kötü mü Karın ağrısı hastalık belirtisi mi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yazıcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor