Vücut içi kamera icat edildi

Birçok kişinin merak ettiği vücut içi kamera icat edildi.

Vücut içi kamera icat edildi

Bilim adamlarının yeni icat ettiği bu kamera sağlık sektörü açısından çok işe yarayacağı kesin. Bu yeni kameranın özelliği vücudun içindeki ışık kaynaklarını tespit ediyor. Diğer yandan doktorların dahili inceleme yaptıkları zaman endoskop gibi tıbbi cihazların vücut içindeki ilerlemesini takip etmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

Yeni kamera, vücudun içindeki ışık kaynaklarını tespit ediyor. Böylece endoskop aletinin uzun esnek tüpünün ışıklı ucu tespit edilerek, kaydedilen ilerleme izlenebilecek.

Edinburgh Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kev Dhaliwal, "Bu teknolojinin çok farklı şekillerde kullanılabilme potansiyeli mevcut. Cihazın yerinin tespit edilebilmesi, sağlık hizmetlerinde yapılan birçok uygulama için kritik önem taşıyor" dedi.

Yapılan ilk testler, prototip cihazın, normal koşullar altında dokunun 20 santimetre altına kadar nokta ışık kaynağını takip edebildiğini ortaya koydu. Tıp dünyasında şu anda ağırlıklı olarak yüksek maliyetli röntgen gibi tarama teknolojileri kullanılsa da bu kameranın özelliği, ve maliyetinin ne olacağı ise ayrı bir merak konusu.

 

Vücut içi kamera Vücut içi kameranın özelliği Vücut içi kameranın fiyatı Doktorlar ve hastalar için Vücut içi kamera üretildi Bilim İnsanları Vücut içi kamera geliştirdi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı