Uzmanlar uyardı toplu taşımalarda yaşlılara yer yok

Gençlerin çoğu zaman sitem edip toplu taşımalarda yaşlılara yer vermemesi tepki toplasa da bu durum aslında yaşlılar açısından en doğru karar.

Uzmanlar uyardı toplu taşımalarda yaşlılara yer yok

Yaşlılara toplu taşımalarda yer vermenin iyi ve doğru bir şey olduğunu düşünseniz de ancak uzmanlar bunun sanıldığı kadar '' iyi ve doğru'' olmadığı görüşündeler. Toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer verilmemesi gerektiğini savunan uzmanlar, ''Yaşlılara yer verirken iki kez düşünün. Ayakta kalmak onlar için harika bir egzersiz'' şeklinde ifadelere yer verdi.

Yaşlılara toplu taşıma araçlarında yer verilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, yaşlıların ayakta durmaya teşvik edilerek egzersize yönlendirilebileceklerini savundu. Uzmanlar, düzenli egzersizin 10 yaş gençleştiğini belirtti. Yaş arttıkça bedensel faaliyetlerinde artması gerektiğini belirten uzmanlar, aile büyüklerinin asansöre binmek yerine merdiven kullanması, toplu taşımada oturmak yerine ayakta durmasını tavsiye ediyor.

İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, yaşlıların günde 10 dakika yürümeye gayret etmesini belirtirken yaşlıların yakınlarına asansöre binmek yerine onları merdiven çıkmak konusunda yüreklendirmelerini tavsiye ediyor. İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, yaşlı insanların oturmak yerine ayakta durmaya teşvik edilmesinin beden sağlıkları için daha iyi olduğunu belirtiyor.

The British Medical Journal'de (İngiliz Tıp Dergisi) yayınlanan yeni bir makalede, "Yaşlı insanları aktif tutmaya teşvik edecek her türlü toplu çaba, onların daha bağımsız şekilde yaşamalarına ve sosyal hizmetlere daha az ihtiyaç duymalarına yardımcı olacaktır" denildi. Makaleye konu olan raporda, zindeliğin yitirilmesinin yaşlılığın bir sonucu olarak görüldüğü ancak bunun tam tersinin geçerli olduğu belirtildi. Uzmanlar, hareketin azalmasının sosyal hizmetlere duyulan ihtiyacı arttırdığı görüşünde.

Araştırmalar, orta yaşlı ve yaşlı insanların düzenli egzersizlerle bedensel olarak en az 10 yaş gençleşeceğini ortaya koyuyor. Formda olmanın bilişsel becerileri arttırarak bunama riskini azalttığı da biliniyor.

 

toplu taşımalarda yaşlılara yer vermeyin toplu taşımalarda yaşlılara yer verilmeli mi toplu taşımalarda yaşlılara yer Uzmanlardan kritik uyarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazetecilere zarf içinde para verildi
Gazetecilere zarf içinde para verildi
100 milyon TL vurgun yapan banka müdürü yakalandı
100 milyon TL vurgun yapan banka müdürü yakalandı