Turhal'da 1933 ruhu canlanacak

Kayseri Şeker bünyesine geçen Turhal Şeker Fabrikasında 1933 ruhu yeniden canlanacak. Başkan Hüseyin Akay, "Fabrika kapanmayacak, kapanmayacak, kapanmayacak" dedi

Turhal'da 1933 ruhu canlanacak

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen özelleştirme kapsamında Kayseri Şeker Fabrikası bünyesine geçen Turhal Şeker Fabrikası, yeniden eski günlerine dönmek için ayağa kalkıyor. 

Kayseri Pancar Ekiciler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve ekibi, kapanacağı dedikoduları ile ilçe halkının umutsuz vakası gibi görünen Turhal Şeker Fabrikası'nın kapanmak yerine eskiden olduğu gibi sağlıklı, canlı ve istihdama, üretime hizmet eden bir fabrikaya dönüşmesi için düğmeye bastı. 1 ay zaman zarfı içerisinde Turhal Şeker Fabrikası 'nda gözle görülün değişikliklere giden Kayseri Şeker Fabrikası çalışanları, fabrikayı ayağa kaldırma yolunda önemli adımlar attı. 

Tam gaz
Kayseri'den Tokat'ın Turhal ilçesinde bulunan Şeker Fabrikası'na giderek yerinde incelemeler yapan basın mensuplarına bilgiler veren Kayseri Pancar Ekiciler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, "Burada hiç kimse işe sahip çıkmamış. Fabrika sahipsiz bırakılmış. Tabiki Türk insanının milli varlığı, serveti olan bu fabrikaların bu hale getirilmesi yüreğimizi yaktı. Burasının özelleştirildiğini duyan, Kayseri Şeker bünyesine geçtiğini duyan gören kişiler, fabrikanın kapanacağını ve işçilerin ortada kalacağını, bacası tüten bir fabrikanın kapısına kilit vurulacağını sanıyorlarmış. Yahu el insaf. Kapatacağımız fabrikaya Milyon TL'ler verilir mi? Yatırım yapılır mı? İşçi alımı için harekete geçilir mi? Daha öncede söyledim. Şimdi de söylüyorum. Turhal Şeker Fabrikası kapanmayacak, kapanmayacak. Aksine, istihdam, üretim eskisi gibi güçlü olacak, artarak devam edecek" dedi.

Kota arttı
Türkiye'de 2,5 Milyon Ton Şeker kotası olduğunu da hatırlatan Başkan Hüseyin Akay, "Kayseri Şeker'in kotası da artmış oldu. Turhal'ın kotası 100 Bin Ton idi. 130 Bin Ton da Kayseri Şeker ile Boğazlıyan Şeker'in kotası vardı. Toplamda 230 Bin Ton kotamız oluştu. Bu kota ile Türkiye'de ilk 3 içerisindeyiz. İlk olarak fabrikanın eline yüzüne bakılır hale getirdikten sonra şimdi de değerli Turhal halkı ile görüşüp istihdam noktasında bizimle çalışabilecek, kriterlerimize uyacak arkadaşları bünyemize alıp çalışmalara hız vereceğiz. Çok büyük rakamlar yatırarak aldığımız bu fabrikayı çok iyi noktalara getirmek için seferber olacağız. Umarım bunu da el birliği ile başaracağız" mesajı verdi.

Kayseri Şeker Turhal Şeker Fabrikasi Huseyin Akay Turhal Seker Huseyin Akay Turhal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray Bursa'da altın buldu
Galatasaray Bursa'da altın buldu
Kayseri Şeker’den Tarla Günü Etkinliği
Kayseri Şeker’den Tarla Günü Etkinliği