Trafik sigortasına zam yolda

Birçok kişiyi korkutacak haber bugün itibariyle geldi.

Trafik sigortasına zam yolda

Merak edilen trafik sigortalarına zam haberi belli oldu. Yani trafik sigortasında fiyatlar Aralık ayı itibariyle yüzde 6 oranında artacak. Ayrıca senenin sonuna doğru bu artış yüzde 10’u bulacak.

Hazine, trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasında sigortacılara tanıdığı aylık yüzde 1’lik fiyat artışını, eylül ayından itibaren yüzde 1.5’e çıkardı. Geçtiğimiz 4 ayda yüzde 4 artan fiyatlar, eylülden itibaren sene sonuna kadar yüzde 6 daha artacak. Böylece, toplam fiyat artışı yüzde 10’u bulacak.

Tavan fiyat uygulaması başladığında 4. basamakta azami primler; otomobillerde 807 lira, kamyonetlerde bin 055 lira, kamyonlarda 2 bin 258 lira, motosikletlerde 329 lira, minibüslerde bin 418 lira, otobüslerde 5 bin 7 lira olarak açıklandı.  Hem illere hem de hasarsızlık indirimi ve artırımına göre primler de 4. basamaktaki bu fiyatlara göre belirlendi. Bu çerçevede de örneğin, İstanbul’da en az 3 yıl hasar yapmayan sürücü için tavan fiyat 470 lira, son bir yılda en az üç kaza yapan sürücünün tavan primi ise 2 bin 139 lira olarak belirlendi.

Ayrıca trafik sigortasında fiyat artışı; Nisan ayında tavan fiyat uygulamasına yönelik yapılan düzenlemede bir detay vardı; özellikle tüketiciler tarafından gözden kaçtı. Hazine, sigorta şirketlerine, 4. basamaktaki azami primleri, mayıs ayından itibaren, her ay yüzde 1 artırma hakkı tanıdı. Buna göre de mayıs, haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere geçtiğimiz 4 ayda trafik primleri yüzde 4 arttı. İşte Hazine, geçtiğimiz günlerde bu yüzde 1’lik zam oranını, eylül başından itibaren yüzde 1.5’e çıkardı. Daha açık bir anlatımla; sigorta şirketleri, 1 Eylül’den itibaren, trafik primlerini sene sonuna kadar aylık yüzde 1.5 artıracak. Bu da önümüzdeki 4 ayda, trafik primlerine yüzde 6 artış olarak yansıyacak.

Geçtiğimiz 4 ayda fiyatlar yüzde 4 artmıştı, sene sonuna kadar da yüzde 6 artacak ve sonuçta tavan fiyat uygulamasının başladığı nisan ayından sene sonuna kadarki 8 ayda primler yüzde 10 artmış olacak. Peki, bu artış, fiyatlara nasıl yansıyacak? Örneğin, otomobillerde, 807 lira olan 4. basamaktaki prim, ağustos sonuna kadar 839 liraya (ayda yüzde 1 artıştan 4 ayda yüzde 4 artış) çıktı, sene sonunda ise azami prim 890 liraya yükselecek. Tabi, bu artış her araç grubuna, her ile ve her hasar kademesine göre değişlik gösterecek.

Trafik sigortası Trafik sigortasına zam yapıldı Trafik sigortasına ne zaman zam yapılacak Trafik sigortasına ne kadar zam yapılacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı